Internationalii romani Razvan Rat si Maximilian Nicu, de la Sahtior Donetk si, respectiv, Hertha Berlin, au fost titulari in jocurile disputate de echipele lor in prima mansa a saisprezecimilor Europa League.

Astfel, in partida Fulham - Sahtior, 2-1 (1-1), Razvan Rat a jucat 90 de minute, echipa ucraineana, castigatoarea de anul trecut a trofeului, pastrand sanse reale de calificare in optimi, tinand cont de scorul strans si de golul inscris in deplasare, scrie Federatia Romana de Fotbal pe site-ul sau oficial.

Maximilian Nicu a revenit in primul 11 al Herthei dupa o lunga perioada de absenta datorata accidentarilor, fiind schimbat in minutul 61 cu Florian Kringe, echipa sa remizand pe teren propriu cu Benfica Lisabona.