Sport 27 Aprilie 2009 03:39
Echipa masculina de handbal CSU Bucovina Suceava a invins formatia elvetiana BSV Bern Muri cu 35-31 (18-16), pe teren propriu, in prima mansa a semifinalelor Cupei Challenge.
Sucevenii au castigat la capatul unui meci foarte echilibrat, in care cea mai mare diferenta de pe tabela a fost de patru goluri, in favoarea lor. Echipa antrenata de Petru Ghervan si Leonard Bibirig a ratat foarte mult, unul dintre motivele diferentei reduse fiind precipitarea din atac.

In prima repriza, Suceava a condus cu 7-6 (min. 12), dar elvetienii, care au eliminat la un singur gol echipa stiinta Municipal Dedeman Bacau, in faza anterioara, au preluat controlul partidei si au avut avantaj pana inainte de pauza. CSU Suceava a egalat la 13 si a condus cu 17-14 in min. 28, dar la pauza scorul a fost de 18-16.