Cu Barcauan si Stoican titulari, Sahtior Donetk a reusit aseara calificarea in 16-imile Cupei UEFA, dupa o victorie de senzatie, 2-0 cu Barcelona. Trupa lui Mircea Lucescu i-a lasat acasa pe scotienii de la Celtic Glasgow, care au remizat acasa, 0-0, cu AC Milan.

START.

In fata unei echipe lipsite de marile sale vedete, Puyol, Deco, Ronaldinho sau Eto’o, ucrainienii au inceput in tromba, atacand in haita poarta lui Valdez. Nigerianul Aghahowa a facut rapid 2-0, in minutele 14 si 22, iar brazilianul Brandao a mai irosit doua ocazii uriase. Catalanii nici nu au existat pe teren, partida fiind controlata tactic de Sahtior. In repriza secunda, Lucescu si-a retras jucatorii, insa Barcelona nu s-a regasit, desi in ultimele momente ale meciului a irosit un penalty. Finalul i-a gasit fericiti pe ucrainieni, care aflasera ca Celtic si Milan terminasera 0-0.

SURPRIZE.

Marea surpriza a serii a venit de la Paris, acolo unde TSKA Moscova a invins cu 3-1 pe PSG, desi a jucat aproape o jumatate de ora in zece oameni. Hat-trick-ul lui Semak i-a dus pe rusi in Cupa UEFA, in vreme ce parizienii au iesit din Europa. La Porto, campioana continentala en-titre a reusit sa invinga pe Chelsea, 2-1 si a prins inextremis locul secund.