Nationala de handbal masculin a Romaniei a fost zdrobita, la Resita, de cea a Suediei intr-un meci contand pentru preliminariile Euro 2011.

Scandinavii au invins la final cu 36-29, insa ar fi putut sa se impuna si mai clar daca nu ar fi oprit motoarele in ultimele minute ale jocului.

Nationala noastra are acum doua victorii (cu Turcia si Polonia) si doua infrangeri (Muntenegru si Suedia) si nu se poate spune ca se mai afla printre favoritele la calificare.

Dupa un inceput bun, in care a condus cu 1-0, 3-1 si 4-3, tricolorii au primit cinci goluri consecutive (4-8, min. 10).

Diferenta de pe tabela a ajuns la cinci goluri in favoarea oaspetilor (5-10, min. 12; 7-12, min. 16), dar echipa noastra a avut o revenire puternica si a fost de doua ori aproape de egalare, 13-14 (‘22) si 14-15 (‘25) si aruncare de la 7 metri ratata de Ghionea. In ultimele minute ale primei reprize, suedezii s-au distantat din nou, intrand la cabine cu un avantaj de patru goluri, 15-19.

In partea secunda, Suedia a ajuns din nou la cinci goluri (18-23), dar dupa ce echipa lui Aihan Omer a ratat doua lovituri de la 7 metri. Pe final, jucatorii romani au cazut, iar Suedia s-a dus la zece goluri, 25-35 (‘55), dupa o serie de sapte goluri la rand.

In clasamentul primei grupe preliminare, pe primul loc se afla Suedia, cu 6 puncte (3 jocuri), urmata de Romania - 4 (4), Muntenegru - 4 (3), Polonia - 2 (3), Turcia - 0 (3). Urmatorul meci in preliminariile CE 2010 va avea loc anul viitor, in luna iunie, cu Suedia, in deplasare.