Meciul cel mare pe care timisorenii il pregateau impotriva lui Dinamo s-a transformat intr-o parodie in care elevii lui Dusan Uhrin s-au comportat jalnic.

FC Timisoara a pierdut cu 0-3 la capatul unui meci in care fundasii Brezinsky, Cisovsky si Milhazes au jucat neobisnuit de slab, permitandu-le atacantilor dinamovisti sa se apropie periculos de poarta lui Pantilimon la aproape fiecare atac al oaspetilor.

Desi pornea ca favorita inaintea meciului, Timisoara a cedat tocmai cand Dinamo avea mai mare nevoie de victorie, dupa o serie de jocuri nu prea reusite.

Brezinsky a deschis scorul pentru Dinamo, marcand in propria poarta. Daca in atac Karamyan si Bucur au mai incercat cate ceva, defensiva banatenilor a fost vraiste.

Danciulescu s-a distrat cu fundasii adeversi in minutul 52, iar Cisovsky a deviat in propria poarta sutul lui Andrei Cristea din minutul 67. Prima victima a meciului de sambata a fost fundasul portughez Carlos Milhazes, care a fost trimis sa se antreneze cu echipa a doua a clubului.

Decizia a fost luata de patronul Marian Iancu, dupa o discutie purtata sambata noapte cu presedintele Gheorghe Chivorchian.

Uhrin vorbeste de un accident

Dusan Uhrin jr, antrenorul timisorenilor, a considerat infrangerea de sambata drept un accident. „Nu ne-a mers bine jocul, am facut cadou toate golurile cand am urcat in atac.

Avem de invatat din acest meci, am facut multe greseli. Primul gol a fost inutil si ne-am enervat din cauza asta. Brezinsky a fost si el nervos, dar nu puteam sa schimb un