Echipa nationala a Frantei a invins, marti seara, pe teren propriu, reprezentativa Tunisiei, scor 3-1, gratie golurilor marcate de Thierry Henry (2) si Karim Benzema, informeaza NewsIn

Oaspetii au deschis scorul in minutul 30 prin atacantul Jemaa, pentru ca apoi Thierry Henry sa realizeze "dubla" in minutele 40 si 48. Ultimul gol al intalnirii a fost inscris de jucatorul lui Lyon, Karim Benzema (58).

Selectionerul Raymond Domenech a folosit urmatoarea formula: Mandanda - Fanni, Boumsong, Abidal, Clichy - Toulalan, A. Diarra - Ribery (Ben Arfa 46), Gourcuff (Briand 81), Henry (Malouda 84)) - Benzema (Sinama-Pongolle 69).

Meciul dintre Franta si Tunisia, scor 3-1, s-a disputat la Paris, pe Stade de France, iar la partida au asistat 75.000 de spectatori.