Rezultate din mansa secunda a turului I preliminar:
Wisla Cracovia-TOTTENHAM 1-1 (Brozek 83 / Glowacki 58-autogol) - (in tur 1-2)
Rapid-WOLFSBURG 1-1 (Maftei 70 / Grafite) - (0-1)
Kaunas-SAMPDORIA 1-2 (Zelmikas 17 / Fornaroli 51, Bonazzoli 58) - (0-5)
SPARTAK MOSCOVA-Banik Ostrava 1-1 (Bazhenov 3 / Otepka 32) - (1-0)
AFC Urziceni-HAMBURG 0-2 (M. Petric 27, 51) - (0-1)
LECH POZNAN-Austria Vienna 4-2, dupa prelungiri (Rengifo 10, Peszko 85, R. Lewandowski 98, Murawski 120 / M. Acimovic 61-penalty, Hattenberger 100) - (1-2)
SCHALKE 04-Apoel Nicosia 1-1 (Pander 56 / H. Pinto 6) - (4-1)
STUTTGART-Cherno More Varna 2-2 (Hitzlsperger 81, Gomez 90+4 / Yurukov 47, Rusev 79) - (2-1). La gazde, Ciprian Marica a evoluat titular si a fost inlocuit in minutul 63.
Honka-RACING SANTANDER 0-1 (Bedia 2) - (0-1) La oaspeti, Laszlo Sepsi a intrat pe teren in minutul 46.

Kalmar-FEYENOORD 1-2 (L. Johansson 26 / Wijnaldum 17, L. Fer 51) - (1-0)
Levski Sofia-ZILINA 0-1 (Adauto 60) - (1-1)
ROSENBORG-Brondby 3-2 (Y. Konan 15, Skjelbred 73, Sapara 85-penalty / Rasmussen 26, Kristiansen 36) - (2-1)

GALATASARAY-Bellinzona 2-1 (M. Baros 24-penalty, Yildiz 85 / Sermeter 53) - (4-3)
METALIST HARKOV-Besiktas 4-1 (J. Coelho 15, 70, Devic 25, Gancarczyk 79 / M. Nobre 90) - (0-1)
PARTIZAN BELGRAD-FC Timisoara 1-0 (Stevanovic 70) - (2-1)
SAINT-ETIENNE-Hapoel Tel Aviv 2-1 (Gomis 25, 76 / S. Yeboah 90) - (2-1)
Dinamo-NEC NIJMEGEN 0-0 - (0-1)

FC Vaslui-SLAVIA PRAGA 1-1 (Burdujan 21 / Brabec 49) - (0-0)
STANDARD LIEGE-Everton 2-1 (Witsel 22, M. Jovanovic 79-penalty/Jagielka 67) - (2-2)
TWENTE ENSCHEDE-Rennes 1-0 (N'Kufo 68) - (1-2)
HEERENVEEN-Vitoria Setubal 5-2 (P. Henrique 6, Sibon 13, 24, Elyounussi 50, 68 / V. Gama 57, Chaves 64) - (1-1)

Artmedia Bratislava-SPORTING BRAGA 0-2 (Aguiar 11, 30) - (0-4)
Sparta Praga-DINAMO ZAGREB 3-3 (Kulic 19, Kladrubsky 23, 81-penalty / P. Morales 16, Lovren 30, Badelj 66) - (0-0)

Citeste si:

FC Zurich-AC MILAN 0-1 (Sevcenko 70) - (1-3)
AJAX-Borac Cacak 2-0 (Sarpong 71, L. Suarez 90) - (4-1)
Red Bull Salzburg-FC SEVILLA 0-2 ( Kanoute 37, 57-penalty) - (0-2)
CLUB BRUGGE-Young Boys Berna 2-0 (Akpala 17, W. Sonk 29) - (2-2)
FC Copenhaga-FC MOSCOVA 1-1 (Sesukov 54-autogol / Bracamonte 37) - (1-2)
MANCHESTER CITY-Omonia Nicosia 2-1 (Elano 48, Wright-Phillips 55 / Alabi 78) (2-1)
Motherwell-NANCY 0-2 (M. Fortune 18, Gavanon 23) - (0-1)

OLYMPIAKOS-FC Nordsjaelland 5-0 (Torosidis 11, Diogo 30, 43, D. Kovacevic 72, 80) - (2-0)
UDINESE-Borussia Dortmund 0-2, 4-3 dupa lov. de departajare (Hajnal 45, 90) - (2-0).
ASTON VILLA-Litex Loveci 1-1 (Harewood 27 / Niflore 53-penalty) (3-1)
DEP LA CORUNA-Brann Bergen 2-0, 3-2 dupa lov. de departajare (Colotto 18, 76)-(0-2)
PARIS SG-Kayserispor 0-0 - (2-1)

BENFICA-Napoli 2-0 (A. Reyes 57, N. Gomes 83) - (2-3)
VALENCIA-Maritimo Funchal 2-1 (Horno 81, Villa 90-penalty / Marcinho 40) - (1-0)
Partidele TSKA MOSCOVA-Slaven Belupo 1-0 (in tur 2-1), si St. Patrick's-HERTHA BERLIN 0-0 (in tur 0-2) s-au disputat marti, iar meciul Vitoria Guimaraes-Portsmouth, in tur 0-2, este programat joi seara.

Echipele scrise cu majuscule s-au calificat in grupele competitiei, care vor fi 8 la numar, iar in fiecare vor fi prezente cate 5 echipe. Castigatoarea grupei, dar si ocupantele urmatoarelor doua pozitii se vor califica mai departe, unde vor ajunge si cele 8 echipe care termina pe locul 3 in cele 8 grupe ale Ligii Campionilor.

Finala competitiei va avea loc la 20 mai 2009, pe stadionul Sukru Saracoglu din Istanbul.