Programul meciurilor din primul tur al Cupei UEFA, care se vor juca la 18 septembrie si 2 octombrie:

AC Milan (Italia) - FC Zurich (Elvetia)

FC TIMISOARA (Romania) - PARTIZAN BELGRAD (Serbia)

Hertha Berlin (Germania) - St. Patrick's (Irlanda)

Banik (Cehia) - Spartak Moscova (Rusia)

Metalist Harkov (Ucraina) - Besiktas (Turcia)

Portsmouth (Anglia) - Guimaraes (Portugalia)

Kayserispor (Turcia) - PSG (Franta)

FC Sevilla (Spania) - Salzburg (Austria)

WOLFSBURG (Germania) - RAPID (Romania)
Sampdoria (Italia) - Kaunas (Lituania)

Maritimo (Portugalia) - Valencia (Spania)

Dinamo Zagreb (Croatia) - Sparta Praga (Cehia)

Manchester City (Anglia) - Omonia (Cipru)

Young Boys (Elvetia) - Bruges (Belgia)

Nancy (Franta) - Motherwell (Scotia)

Everton (Anglia) - Standard (Belgia)

Napoli (Italia) - Benfica (Portugalia)

Bellinzona (Elvetia) - Galatasaray (Turcia)

NEC NIJMEGEN (Olanda) - DINAMO (Romania)

Racing (Spania) - Honka (Finlanda)

APOEL (Cipru) - Schalke (Germania)

Citeste si:

Litex (Bulgaria) - Aston Villa (Anglia)

Austria Viena (Austria) - Lech Poznan (Polonia)

Setubal (Portugalia) - Heerenveen (Olanda)

Brann (Norvegia) - Deportivo (Spania)

SLAVIA PRAGA (Cehia) - FC VASLUI (Romania)

Slaven (Croatia) - TSKA Moscova (Rusia)

Brondby (Danemarca) - Rosenborg (Norvegia)

Cerno More Varna (Bulgaria) - VfB Stuttgart (Germania)

Rennes (Franta) - FC Twente (Olanda)

Ajax (Olanda) - Borac (Serbia)

Tottenham (Anglia) - Wisla Cracovia (Polonia)

FC Copenhaga (Danemarca) - FC Moscova (Rusia)

Zilina (Slovacia) - Levski (Bulgaria)

Dortmund (Germania) - Udinese (Italia)

Braga (Portugalia) - Artmedia (Slovacia)

Feyenoord (Olanda) - Kalmar (Suedia)

HAMBURG (Germania) - AFC UNIREA URZICENI (Romania)

Hapoel Tel Aviv (Israel) - St. Etienne (Franta)

Nordsjaelland (Danemarca) - Olympiakos (Grecia).

Echipele castigatoare din dublele manse se vor califica in grupele competitiei, unde cate cinci grupari vor fi in fiecare din cele opt grupe. Fiecare formatie va juca doua meciuri pe teren propriu si doua in deplasare. Castigatoarea grupei, dar si ocupantele urmatoarelor doua pozitii se vor califica mai departe, unde vor ajunge si cele 8 echipe care termina pe locul 3 in cele 8 grupe ale Ligii Campionilor.

Finala competitiei va avea loc la 20 mai 2009, pe stadionul Sukru Saracoglu, din Istanbul.