Sport 26 August 2008 23:14
Pandurii Targu Jiu a castigat luni, scor 3-1, partida cu FC Arges din cadrul etapei a cincea si a obtinut prima victorie din acest sezon, transmite NewsIn

PANDURII TARGU JIU - FC ARGES PITESTI 3-1 (Chibulcutean 27, Piturca 32, Vasilache 68-pen / Doman 51)

• Pandurii: Stanca - Popete, Rus, Chibulcutean, Mandrean (Ghindeanu 54) - Vasilache, Vancea (Ad.Rusu 73), Pacurar, Ilie Iordache - Orac (Stanga 63), Piturca. Antrenor Eugen Neagoe.
  • FC Arges: Bosneag - Ghita, Cazan, Lacusta, Bazzi (I. Poenaru 46) - Nastasie, Carstoiu (Carstoiu 80), Tanase, Doman (Boboaca 60) - Dulcea, Ad. Iordache. Antrenor: Ionut Badea.
  • Cartonase galbene: Vasilache 25, Popete 32, 44, I. Iordache 37, Mandrean 41, Pacurar 47 / Doman 14,
  • Cartonase rosii: Florin Popete 44, Alexandru Piturca 79
  • Arbitri: Sorin Corpodean - Claudiu Tripa, Mircea Toderici
  • Stadion: Municipal - Tudor Vladimirescu; Spectatori: 5.500

Cum s-au marcat golurile:

• 1-0, min 27 : Alin Rus a centrat de la marginea careului, iar Chibulcutean a reluat in poarta cu un sut de la sase metri.
  • 2-0, min 32 : Vasilache a sutat slab din coltul drept careului de 16 metri, Bosneag a scapat mingea din maini, iar Piturca, aflat in apropiere, a reusit sa inscrie din patru metri.
  • 2-1, min 51: Nastasie a sutat puternic de la 10 metri, Stanca a respins in fata, iar Doman a reusit sa impinga mingea in poarta din interiorul careului mic.
  • 3-1, min 68 : Vasilache a executat bine un penalty, trimitand mingea chiar langa bara portii aparate de Bosneag.

Fundasul formatiei gazda, Florin Popete, a fost eliminat in minutul 44 de Sorin Corpodean pentru cumul de cartonase galbene. Dupa ce a primit un avertisment in minutul 32, Popete a primit al doilea galben in minutul 44 dupa ce l-a faultat pe atacantul oaspetilor, Adrian Iordache. In minutul 68, Sorin Corpodean a acordat, corect, penalty pentru Pandurii dupa un fault a lui Cazan asupra lui Pacurar chiar la intrarea in careul de 16 metri. In minutul 72, Roberto Boboaca si Robert Vancea s-au lovit cap in cap la o faza de la marginea careului argesean. Revenit pe teren dupa o perioada de aproape trei saptamani, cat timp a fost accidentat, Vancea a suferit o comotie dupa duelul cu Boboaca si nu a mai putut continua meciul, fiind inlocuit cu Adrian Rusu.

Atacantul gazdelor Alexandru Piturca, a primit cartonasul rosu direct in minutul 79 in urma unui duel cu Monel Carstoiu langa tusa. Fotbalistul argesenilor a fost inlocuit imediat si este suspect de fractura de tibie la piciorul drept. Dupa ce a primit timp de aproximativ cinci minute ingriijiri medicale la marginea terenului, Carstoiu a fost transportat cu ambulanta la Spitalul Judetean. La meci a asistat si fostul manager sportiv al Stelei, Adrian Ilie, care a urmarit jocul alaturi de presedintele echipei Pandurii, Marin Condescu.

Cei aproximativ 30 de suporteri ai lui FC Arges prezenti pe stadion si-au apostrofat favoritii in prima repriza, fiind nemultumiti de evolutia acestora. Fanii i-au cerut patronului Penescu sa trimita mai multi fotbalisti la echipa a doua pentru ca nu au valoare de FC Arges.

CS OTOPENI - AFC URZICENI 1-2 (Chiacu 33/Onofras 5, 45)

• CS Otopeni: Munteanu - Scarlatache, Diogo, Cl. Dumitrescu, Musat - Negru (Menassel 66), Pana, Chiacu, C. Constantin - Manea (Predescu 75), L. Ganea (Draghici 71). Antrenor: Gabi Margarit.
  • AFC Urziceni: Arlauskis - Mehmedovic, Galamaz, N. Epaminonda, Bordeanu - Onofras, Todoran (Apostol 62), Brandan (Burns 71), Mara, Paduretu - Rusescu (Danalache 85). Antrenor: Dan Petrescu.
  • Catonase galbene: Diogo 28, Negru 52, Dumitrescu 73, 81 / Mehmedovic 42, Onofras 80
  • Cartonas rosu: Dumitrescu 81
  • Arbitri: Augustus Constantin - Marcel Savaniu, Dan Rosu
  • Stadion: Astra; Spectatori: 1.500

• 0-1, min. 5: Onofras a marcat cu un sut din interiorul careului, dupa ce a profitat de greseala lui Scarlatache, care a respins inexact o centrare venita dintr-o lovitura libera executata de Mara dupa partea dreapta.
  • 1-1, min. 33: Chiacu a inscris in stanga lui Arlauskis cu un sut din marginea careului de 6 metri, dupa o gafa in lant a fundasilor adversi, care au respins o centrare exact in picioarele atacantului gruparii din Otopeni.
  • 1-2, min. 45: Onofras a fost lansat cu o pasa in adancime, a intrat in careu si a sutat plasat in dreapta lui Munteanu.
  • Partida dintre CS Otopeni si AFC Unirea Urziceni a fost prima in care cele doua echipe s-au intalnit in Liga I.