Iata care este lotul Romaniei pentru Beijing:

Atletism - Ancuta Bobocel (3.000 m ), Cristina Casandra (3.000 m obstacole), Adelina Gavrila (triplusalt), Nicoleta Grasu (disc), Ana Maria Groza (20 km mars), Anca Heltne (greutate), Felicia Tilea Moldovan (sulita), Angela Morosanu (400 m garduri), Mihaela Neacsu (800 m), Bianca Perie (ciocan), Lidia Simon (maraton), Monica Stoian (sulita), Luminita Talpos (maraton), Ionela Tarlea (400 m garduri, 200 m), Constantina Dita Tomescu (maraton), Marian Oprea (triplusalt)

Box - Georgian Popescu (60 kg), Ionut Gheorghe (64 kg)

Canotaj - Georgeta Andrunache, Ana Maria Apachitei, Ionela Neacsu, Doina Ignat, Elena Georgescu, Simona Musat, Ioana Papuc, Rodica Serban, Viorica Susanu, Constanta Burcica, Camelia Lupascu, Beniko Barabas, Roxana Cogianu

Gimnastica - Sandra Izbasa, Steliana Nistor, Anamaria Tamarjan, Gabriela Dragoi, Andreea Acatrinei, Andreea Grigore, Razvan Selariu, Flavius Koczi, Daniel Popescu, George Robert Stanescu, Marian Dragulescu, Adrian Bucur

Haltere - Razvan Martin, Antoniu Buci, Alexandru Rosu, Gabriel Sancraian, Roxana Cocos

Handbal - Luminita Hutupan Dinu, Tereza Tamas, Talida Tolnai, Valetina Elisei-Ardean, Ramona Maier, Adriana Olteanu-Nechita, Ionela Gilca Stanca, Florina Birsan, Carmen Amariei, Adina Meirosu, Cristina Neagu, Valeria Bese, Narcisa Lecusanu, Aurelia Bradeanu, Mihaela Ani-Senocico

Judo - Alina Dumitru (48 kg), Daniel Brata (100 kg)

Citeste si:

Kaiac-canoe - Florin Mironcic (canoe 1-500 m), Iosif Chirila (canoe 2-500 m), Andrei Cuculici (canoe 2-500 m), Nicolae Flocea (canoe 2-1000 m), Constantin Popa (canoe 2-1000 m)

Lupte - Eusebiu Diaconu (greco-romane, 60 kg), Virgil Munteanu (greco-romane, 55 kg), Gheorghita Stefan (libere, 74 kg), Ion Iulian Panait (greco-romane, 66 kg), Petru Toarca (libere, 55 kg), Rares Chintoan (libere,120 kg), Estera Dobre (48 kg ), Ana Maria Paval (55 g)

Natatie - Dragos Coman (400 m liber, 1.500 m liber, 100 m fluture, 200 m fluture), Razvan Florea (200 m spate, 100 m spate), Camelia Potec (200 m liber, 400 m liber, 800 m liber), Ioan Gherghel (4x100 m fluture, 50 m liber, 100 m liber, 4x100 m liber), Valentin Preda (4x100 m bras), Norbert Trandafir (100 m bras, 200 m bras), Constantin Popovici (platforma 10 m), Ramona Ciobanu (platforma 10 m)

Scrima - Mihai Covaliu (sabie), Rares Dumitrescu (sabie), Ana Maria Branza (spada), Cristina Stahl (floreta), Virgil Salitcan (floreta)

Tenis - Victor Hanescu, Sorana Carstea

Tenis de masa - Daniela Dodean, Elizabeta Samara, Cristina Haraci, Adrian Crisan

Tir - Alin Moldoveanu (pusca aer comprimat), Ioan Toman (skeet 25 m pistol viteza), Iulian Raicea (10 m pistol cu aer comprimat), Lucia Mihalache (skeet)

Tir cu arcul - Alexandru Bodnar (arc recurbat)