Biroul Electoral Central a facut publice rezultatele finale oficiale ale celor doua tururi de scrutin ale alegerilor locale.

Presedintii de consilii judetene

Dintr-un numar total de 41 de mandate de presedinti de Consilii Judetene, PSD a obtinut 17, PD-L 14, PNL 5, UDMR 4 si Forumul Democrat al Germanilor din Romania 1.

Mandate de primari

Dintr-un numar total de 3179 de mandate pentru primari in toata tara, PSD a obtinut 1138, PD-L 908, PNL 706, UDMR 184, PC 47.

Mandate pentru consilieri judeteni

Dintr-un numar total de 1393 de mandate pentru consilieri judeteni, PD-L a obtinut 458 de mandate, adica 32,8%, PSD a obtinut 452 de mandate, adica 32,4%, PNL 297 de mandate - 21,3%, UDMR 89 de mandate - 6,3%.

Bucuresti

La alegerile pentru functia de primar al Capitalei, candidatul independent Sorin Oprescu a castigat scrutinul in fata lui Vasile Blaga de la PD-L.

Situatia la sectoare:

Citeste si:

sectorul 1 - Andrei Chiliman, PNL.
sectorul 2 - Neculai Ontanu, PSD.
sectorul 3 - Liviu Negoita, PD-L.
sectorul 4 - Cristian Piedone Popescu, PC.
sectorul 5 - Marian Vanghelie, PSD.
sectorul 6 - Cristian Poteras, PD-L.

Primariile resedinta de judet

Conform rezultatelor finale, primarii municipiilor resedinta de judet sunt urmatorii:

Alba
Resedinta de judet Alba-Iulia: primar Mircea Hava (PD-L).
Arad
Resedinta de judet Arad: primar Gheorghe Falca (PD-L).
Arges
Resedinta de judet Pitesti: primar Tudor Pendiuc (PSD).
Bacau
Resedinta de judet Bacau: primar Romeo Stavarache (PNL).
Bihor
Resedinta de judet Oradea: primar Ilie Bolojan (PNL).
Bistrita-Nasaud
Resedinta de judet Bistrita: primar Ovidiu Cretu (PSD).
Botosani
Resedinta de judet Botosani: primar Catalin Flutur (PD-L).
Brasov
Resedinta de judet Brasov: primar George Scripcaru (PD-L).
Braila
Resedinta de judet Braila: primar Aurel Simionescu (PSD).
Buzau
Resedinta de judet Buzau: primar Constantin Boscodeala(PSD).
Caras-Severin
Resedinta de judet Resita: primar Mihai Stepanescu (independent).
Calarasi
Resedinta de judet Calarasi: primar Nicolae Dragu (PNL).
Cluj
Resedinta de judet Cluj-Napoca: primar Emil Boc (PD-L).
Constanta
Resedinta de judet Constanta: primar Radu Mazare (PSD).
Covasna
Resedinta de judet Sfantu Gheorghe: primar Arpad Antal (UDMR).
Dambovita
Resedinta de judet Targoviste: primar Gabriel Boriga (PD-L).
Dolj
Resedinta de judet Craiova: primar Antonie Solomon (PD-L).
Galati
Resedinta de judet Galati: primar Dumitru Nicolae (PSD).
Giurgiu
Resedinta de judet Giurgiu: primar Lucian Iliescu (PNL).
Gorj
Resedinta de judet Targu-Jiu: primar Florin Carciumaru (PSD).
Harghita
Resedinta de judet Miercurea Ciuc: primar Robert Raduly (UDMR).
Hunedoara
Resedinta de judet Deva: primar Mircia Muntean (PN-L).
Ialomita
Resedinta de judet Slobozia: primar Gabi Ionascu (PSD).
Iasi
Resedinta de judet Iasi: primar Gheorghe Nichita (PSD).
Ilfov
Resedinta de judet Buftea: primar Ion Stoica (PRM).
Maramures
Resedinta de judet Baia Mare: primar Cristian Anghel (PNL).
Mehedinti
Resedinta de judet Drobeta Turnu Severin: primar Constantin Gherghe (PD-L).
Mures
Resedinta de judet Targu Mures: primar Dorin Florea (PD-L).
Neamt
Resedinta de judet Piatra Neamt: primar Gheorghe Stefan (PD-L).
Olt
Resedinta de judet Slatina: primar Bogdan Valcov (PD-L).
Prahova
Resedinta de judet Ploiesti: primar Andrei Volosevici (PD-L).
Satu-Mare
Resedinta de judet Satu Mare: primar Iuliu Ilyes (UDMR).
Salaj
Resedinta de judet Zalau: primar Victor Capalnasu (PNL).
Sibiu
Resedinta de judet Sibiu: primar Klaus Johannis (FDGR - Forumul Democrat al Germanilor din Romania).
Suceava
Resedinta de judet Suceava: primar Ion Lungu (PD-L).
Teleorman
Resedinta de judet Alexandria: primar Victor Dragusin (PSD).
Timis
Resedinta de judet Timisoara: primar Gheorghe Ciuhandu (Alianta pentru Timis PNL-PNTCD-FDGR).
Tulcea
Resedinta de judet Tulcea: primar Constantin Hogea (PD-L).
Vaslui
Resedinta de judet Vaslui: primar Vasile Paval (PSD).
Valcea
Resedinta de judet Ramnicu Valcea: primar Mircia Gutau (PD-L).
Vrancea
Resedinta de judet Focsani: primar Decebal Bacinschi (PSD).

Presedintii de Consilii Judetene

PSD are 17 presedinti de Consilii Judetene, PD-L 14, PNL 5, UDMR 4 si FGDR unul
Conform rezultatelor finale facute publice de BEC, presedintii Consiliilor Judetene sunt urmatorii:

Alba Ion Dumitrel, PD-L.
Arad Nicolae Iotcu, PD-L.
Arges Constantin Nicolescu, PSD.
Bacau Dragos Benea, PSD.
Bihor Radu Tirle, PNL
Bistrita-Nasaud Liviu Rusu, PD-L.
Botosani Mihai Tabuleac, PD-L.
Brasov Aristotel Cancescu, PNL.
Braila Gheorghe Bunea Stancu, PSD.
Buzau Victor Mocanu, PSD.
Caras-Severin Sorin Frunzaverde, PD-L.
Calarasi George Filipescu, PNL.
Cluj Alin Tise, PD-L.
Constanta Nicusor Constantinescu, PSD
Covasna Sandor Tamas, UDMR.
Dambovita Aurelian Popescu, PD-L.
Dolj Ion Prioteasa, PSD.
Galati Eugen Chebac PSD.
Giurgiu Dumitru Beianu, PNL.
Gorj Ion Calinoiu, PSD.
Harghita Csaba Borboly, UDMR.
Hunedoara Ioan Mircea Molot, PNL.
Ialomita Vasile Ciuperca ,PSD.
Iasi Constantin Simirad, PSD.
Ilfov Cristache Radulescu, PD-L.
Maramures Mircea Man, PD-L.
Mehedinti Marius Balu, PD-L.
Mures Emoki Lokodi, UDMR.
Neamt Vasile Pruteanu, PD-L.
Olt Paul Stanescu, PSD.
Prahova Mircea Cosma, PSD.
Satu-Mare Arpad Csehi, UDMR.
Salaj Tiberiu Marc, PSD.
Sibiu Martin Bottesch, FDGR - Forumul Democrat al Germanilor din Romania.
Suceava Gheorghe Flutur, PD-L.
Teleorman Liviu Dragnea, PSD.
Timis Constantin Ostaficiuc, PD-L.
Tulcea Victor Tarhon, PD-L.
Vaslui Vasile Mihalachi, PSD.
Valcea Ion Cilea, PSD.
Vrancea Marian Oprisan, PSD.