Biroul Electoral Central a facut vineri publice rezultatele finale ale alegerilor locale de la 1 iunie.

Date sintetice

La consiliile judetene, PSD a primit 28,38% din voturi, PD-L 28,22% si PNL 18,65%.

La alegerile pentru consilierii locali prezenta la vot a fost de 48,7%. PSD a obtinut 12.131 de mandate, PD-L 11.118 mandate si PNL 8.524 de mandate.

La Consiliul General al Municipiului Bucuresti, PD-L a obtinut 36,74% din voturi, PSD 24,28% si PNL 11,77%.

La alegerile pentru primari prezenta la vot a fost de 48,7%. PSD a castigat 661 de mandate de primari, PD-L 472 si PNL 355. In turul doi de scrutin, din data de 15 iunie, au mai ramas de atribuit un numar de 1.474 de mandate.

La alegerile pentru functia de primar al Capitalei, candidatul independent Sorin Oprescu a castigat 30,1% din voturi, Vasile Blaga de la PD-L 29,5% si Cristian Diaconescu 12,3%. Primii doi vor merge in turul doi de scrutin.

Primariile resedinta de judet

Conform rezultatelor finale, rezultatele alegerilor pentru primariile resedinta de judet sunt urmatoarele:

Alba
Resedinta de judet Alba-Iulia: primar Mircea Hava (PD-L).
Arad
Resedinta de judet Arad: primar Gheorghe Falca (PD-L).
Arges
Resedinta de judet Pitesti: primar Tudor Pendiuc (PSD).
Bacau
Primarul pentru Bacau se va alege din turul doi de scrutin.
Bihor
Resedinta de judet Oradea: primar Ilie Bolojan (PNL).
Bistrita-Nasaud
Primarul pentru Bistrita se va alege din turul doi de scrutin.
Botosani
Resedinta de judet Botosani: primar Catalin Flutur (PD-L).
Brasov
Resedinta de judet Brasov: primar George Scripcaru (PD-L).
Braila
Primarul pentru Braila se va alege din turul doi de scrutin.
Buzau
Resedinta de judet Buzau: primar Constantin Boscodeala(PSD).
Caras-Severin
Primarul pentru Resita se va alege din turul doi de scrutin.
Calarasi
Primarul pentru Calarasi se va alege din turul doi de scrutin.
Cluj
Resedinta de judet Cluj-Napoca: primar Emil Boc (PD-L).
Constanta
Resedinta de judet Constanta: primar Radu Mazare (PSD).
Covasna
Primarul pentru Sfantu Gheorghe se va alege din turul doi de scrutin.
Dambovita
Resedinta de judet Targoviste: primar Gabriel Boriga (PD-L).
Dolj
Resedinta de judet Craiova: primar Antonie Solomon (PD-L).
Galati
Primarul pentru Galati se va alege din turul doi de scrutin.
Giurgiu
Resedinta de judet Giurgiu: primar Lucian Iliescu (PNL).
Gorj
Resedinta de judet Targu-Jiu: primar Florin Carciumaru (PSD).
Harghita
Resedinta de judet Miercurea Ciuc: primar Robert Raduly (UDMR).
Hunedoara
Resedinta de judet Deva: primar Mircia Muntean (PN-L).
Ialomita
Resedinta de judet Slobozia: primar Gabi Ionascu (PSD).
Iasi
Primarul pentru Iasi se va alege din turul doi de scrutin.
Ilfov
Primarul pentru Bucuresti se va alege din turul doi de scrutin.
Maramures
Resedinta de judet Baia Mare: primar Cristian Anghel (PNL).
Mehedinti
Primarul pentru Turnu Severin se va alege din turul doi de scrutin.
Mures
Resedinta de judet Targu Mures: primar Dorin Florea (PD-L).
Neamt
Resedinta de judet Piatra Neamt: primar Gheorghe Stefan (PD-L).
Olt
Resedinta de judet Slatina: primar Bogdan Valcov (PD-L).
Prahova
Primarul pentru Ploiesti se va alege din turul doi de scrutin.
Satu-Mare
Primarul pentru Satu-Mare se va alege din turul doi de scrutin.
Salaj
Resedinta de judet Zalau: primar Victor Capalnasu (PNL).
Sibiu
Resedinta de judet Sibiu: primar Klaus Johannis (FDGR - Forumul Democrat al Germanilor din Romania).
Suceava
Resedinta de judet Suceava: primar Ion Lungu (PD-L).
Teleorman
Primarul pentru Alexandria se va alege din turul doi de scrutin.
Timis
Resedinta de judet Timisoara: primar Gheorghe Ciuhandu (PNTCD).
Tulcea
Resedinta de judet Tulcea: primar Constantin Hogea (PD-L).
Vaslui
Primarul pentru Vaslui se va alege din turul doi de scrutin.
Valcea
Resedinta de judet Ramnicu Valcea: primar Mircia Gutau (PD-L).
Vrancea
Primarul pentru Focsani se va alege din turul doi de scrutin.

Citeste si:

In cazul municipiului Bucuresti, doi primari au castigat alegerile din primul tur de scrutin. Este vorba de Neculai Ontanu (PSD) la Primaria Sectorului 2 si Liviu Negoita (PD-L) la Primaria Sectorului 3. Restul de primari vor fi alesi in turul doi de scrutin, din data de 15 iunie.

Presedintii de Consilii Judetene

La alegerile presedintilor de Consilii Judetene, prezenta la vot a fost de 50,6%.
Conform rezultatelor finale facute publice de BEC in data de 6 iunie, presedintii Consiliilor Judetene sunt urmatorii:

Alba Ion Dumitrel PD-L.

Arad Nicolae Iotcu PD-L.

Arges Constantin Nicolescu PSD.

Bacau
Dragos Benea PSD.

Bihor
Radu Tirle PNL

Bistrita-Nasaud
Liviu Rusu PD-L.

Botosani
Mihai Tabuleac PD-L.

Brasov
Aristotel Cancescu PNL.

Braila
Gheorghe Bunea Stancu PSD.

Buzau
Victor Mocanu PSD.

Caras-Severin
Sorin Frunzaverde PD-L.

Calarasi
George Filipescu PNL.

Cluj
Alin Tise PD-L.

Constanta
Nicusor Constantinescu PSD

Covasna
Sandor Tamas UDMR.

Dambovita
Aurelian Popescu PD-L.

Dolj
Ion Prioteasa PSD.

Galati
Eugen Chebac PSD.

Giurgiu
Dumitru Beianu PNL.

Gorj
Ion Calinoiu PSD.

Harghita
Csaba Borboly UDMR.

Hunedoara
Ioan Mircea Molot PNL.

Ialomita
Vasile Ciuperca PSD.

Iasi
Constantin Simirad PSD.

Ilfov
In judetul Ilfov alegerile pentru consiliul judetean si presedintia acestuia se vor relua in data de 15,
dupa invalidarea alegerilor din localitatile Stefanesti si Vidra.

Maramures
Mircea Man PD-L.

Mehedinti
Marius Balu PD-L.

Mures
Emoki Lokodi UDMR.

Neamt
Vasile Pruteanu PD-L.

Olt
Paul Stanescu PSD.

Prahova
Mircea Cosma PSD.

Satu-Mare
Arpad Csehi UDMR.

Salaj
Tiberiu Marc PSD.

Sibiu
Martin Bottesch FDGR - Forumul Democrat al Germanilor din Romania.

Suceava
Gheorghe Flutur PD-L.

Teleorman
Liviu Dragnea PSD.

Timis
Constantin Ostaficiuc PD-L.

Tulcea
Victor Tarhon PD-L.

Vaslui Vasile Mihalachi PSD.

Valcea Ion Cilea PSD.

Vrancea Marian Oprisan PSD.