Pancu s-a antrenat separat
Daniel Pancu a ajuns in cantonamentul Rapidului din Portugalia miercuri seara si s-a antrenat ieri separat, impreuna cu portarul Danut Coman, care se resimte dupa amicalul cu Rio Maior, restul jucatorilor giulesteni avand liber, informeaza site-ul www.fcrapid.ro. Cei doi fotbalisti au efectuat o sedinta de pregatire de acomodare, fiind supravegheati de preparatorul fizic Marius Gogalniceanu. Daniel Pancu a preluat echipamentul cu numarul 19, purtat pana acum de Vladimir Bozovic. Dupa 1-1 in primul joc de verificare, alaltaieri, cu Rion Maior, giulestenii aveau programat aseara al doilea joc de pregatire al stagiului din Portugalia, cu Estoril, din liga a doua lusitana, partida la care Pancu, in urma cu pregatirea fizica, nu era retinut in lot. (B.G.)
Bazine de polo in Sectorul 1
Prezent la parafarea protocolului dintre FRA si Primaria Sectorului 1 pentru modernizarea stadionului "Iolanda Balas Soter", primarul Andrei Chiliman a anuntat si inaugurarea la finele lunii viitoare a unui bazin de polo la Scoala Generala nr. 3 din Bd. Nicolae Titulescu. Totodata, fostul sportiv de performanta, participant in concursul de yachting la JO de la Moscova, a mai anuntat si demararea licitatiei, tot in luna februarie, pentru constructia altor doua bazine, unul de 33 m, pentru polo, la Liceul Nicolae Iorga, si altul, de dimensiuni olimpice, pentru natatie, la Liceul Tehnic Media din Bd. Poligrafiei. In plus, Primaria Sectorului 1 va incerca sa sprijine serios FR Polo si la modernizarea bazinului Floreasca, vechi de peste cinci decenii, primarul Andrei Chiliman precizand ca institutia pe care o conduce a pus la punct mai multe proiecte de investitii care fac parte din strategia pentru dezvoltare si sanatate a populatiei. (T. RIST)
Egal pentru Dinamo
Dinamo a remizat ieri, scor 2-2, in partida amicala sustinuta in cadrul turneului de pregatire din Cipru impotriva sud-coreenilor de la Gyeongnam, aceasta fiind cea de-a treia partida fara victorie a bucurestenilor, dupa infrangerile cu Metalurgs Liepajas si Mlada Boleslav. Dinamo a marcat prin Niculescu (foto), in minutul 19, si Vranjkovici, in minutul 87, in timp ce golurile sud-coreenilor (locul patru in ultima editie de campionat) au fost reusite de Chun Soo, in minutul 34, si Kai Lee, in minutul 82. Dinamo a evoluat in prima repriza in urmatoarea formula: Lobont - Todorovski, Moti, St. Radu, Musat - Torje, Margaritescu, Cristea, Bostina - Niculescu, Danciulescu. In cea de-a doua repriza, antrenorul Conel Talnar a folosit urmatorii jucatori: Lobont - Stoican, L. Goian, Scarlatache, Pulhac - Bostina, Ropotan, Margaritescu (Vranjkovici 54), Munteanu - Fl. Bratu, L. Ganea. In primele doua partide din cadrul stagiului de pregatire din Cipru, Dinamo a fost invinsa de letonii de la Metalurgs Liepajas si de cehii de la Mlada Boleslav, cu acelasi scor, 2-0. (B.G.)