Antrenorul Fiorentinei l-a criticat pe roman pentru declaratiile referitoare la politica de transferuri a clubului.

Cesare Prandelli i-a criticat pe jucatorii Adrian Mutu si Sebastien Frey pentru opiniile lor referitoare la politica de transferuri a clubului Fiorentina, acuzindu-i ca si-au depasit atributiile. „Marii jucatori vor in mod just sa cistige, sa fie mereu mai buni si sa aiba o echipa competitiva, iar cuvintele lor nu au nimic rau in ele. Dar nu trebuie sa-si depaseasca atributiile, nu trebuie sa dea sfaturi sau sa transmita mesaje clubului, care este in masura sa programeze viitorul acestei echipe. Noi trebuie sa fim profesionisti pe teren, clubul in afara lui", a spus tehnicianul Fiorentinei, citat de cotidianul „La Repubblica". Mutu a avut posibilitatea sa vorbeasca ieri-seara, cind Fiorentina a jucat la Parma, fosta sa echipa. Performeri saptamina trecuta, cei doi Niculae nu au mai stralucit in meciurile disputate simbata. Formatia Inverness, cu atacantul Marius Niculae integralist, a fost eliminata din Cupa Scotiei, dupa ce a pierdut, cu scorul de 0-3, meciul sustinut in fata echipei Hibernian, in turul al patrulea al competitiei. Romanul s-a ales totusi cu distinctia de cel mai bun fotbalist al lunii decembrie in campionatul Scotiei. „A fost o surpriza placuta. Visul meu este sa joc la Euro 2008", a spus fostul dinamovist. Celalalt Niculae, Daniel, a marcat si de aceasta data un gol pentru Auxerre, dar a fost doar cel de onoare, echipa sa pierzind cu 1-4 partida cu Bordeaux din campionatul Frantei.

Ciprian Marica si Sergiu Radu au facut din nou echipa in atacul celor de la VfB Stuttgart, intr-un amical sustinut la Dubai impotriva celor de la FC Zürich. Doar Marica a marcat unul dintre cele trei goluri ale formatiei sale, scorul final fiind 3-3.

Mutu a marcat doua goluri pentru Fiorentina Adrian Mutu a marcat doua goluri in partida pe care formatia sa, Fiorentina, a cistigat-o duminica in deplasarea de la Parma, scor 2-1, intr-un meci contind pentru etapa a 18-a a campionatului Italiei. Mutu a deschis scorul in minutul 44, cind lovitura sa de cap a fost deviata in plasa de Morone. Imediat dupa gol, la pauza, el a avut un schimb de replici cu fostii sai sustinatori de la Parma. Atacantul roman a reusit "dubla" in minutul 83, cind a transformat o lovitura de pedeapsa. In minutele de prelungiri, Mutu a fost inlocuit cu Kuzmanovic. Cu dubla reusita la Parma, impotriva fostei sale echipe, Adrian Mutu a ajuns la cota 11 in actualul sezon de Serie A.