Handbalul feminin romanesc a trecut cu brio si peste cel de-al doilea mare obstacol de la Campionatele Mondiale din Franta, tricolorele noastre reusind sa se impuna, marti seara, in fata puternicei selectionate a Germaniei, cu scorul de 32-24, si
Handbalul feminin romanesc a trecut cu brio si peste cel de-al doilea mare obstacol de la Campionatele Mondiale din Franta, tricolorele noastre reusind sa se impuna, marti seara, in fata puternicei selectionate a Germaniei, cu scorul de 32-24, si sa castige astfel grupa principala M II. Din nefericire, insa, desi pozitia castigata ar fi trebuit sa-i aduca o adversara mai modesta in sferturile de finala, Romania va da ochi, azi, de la ora 21.30, cu incomoda echipa a Frantei, ocupanta locului al patrulea in grupa principala M I, in vreme ce invinsa noastra va evolua impotriva surprinzatoarei selectionate a Angolei, prima echipa africana din istorie care joaca in sferturile de finala ale turneului final mondial.
Decise sa-si netezeasca imaginea usor sifonata de infrangerea suferita in fata Ungariei, handbalistele noastre au reusit, marti seara, sa evolueze admirabil in ultima disputa din grupa principala M II, spulberand la Dijon galonata echipa a Germaniei, cu scorul de 32-24 (16-12). Aratand o pofta de joc deosebita, tricolorele pregatite de Gheorghe Tadici si Dumitru Musi au controlat ostilitatile inca din primele minute si s-au distantat pe tabela odata cu trecerea timpului, ajungand sa conduca spre final la o diferenta incredibila de opt goluri, gratie mai ales reusitelor parafate de Galca (8), Meirosu (6), Maier (5), Nechita si Neagu (cate 4). Nu putem neglija, insa, faptul ca, in mod ciudat, antrenorul Armin Emrich a decis ca dupa pauza sa n-o mai introduca pe interul Grit Jurack, vedeta incontestabila a Germaniei, alimentand astfel scenariul conform caruia n-ar fi dorit sa castige disputa cu Romania pentru a juca in sferturile de finala cu exotica echipa a Angolei si nu cu incomoda selectionata a tarii gazda. Trecand peste aceasta ipoteza, care ar putea justifica jocul modest al Germaniei, desi este contrazisa de faptul ca Angola a trecut de Franta in grupa principala M I, cu 29-27, nu putem sa nu apreciem constanta ofensiva aratata de echipa noastra, cat si jocul foarte bun la interceptie din faza defensiva. Deranjat de speculatii, antrenorul Gheorghe Tadici a precizat la final ca nu a fost interesat de planurile Germaniei. "Am pregatit cat se poate de serios meciul. Nimic nu ne-ar fi facut sa mergem la egal, cum s-a presupus inainte de joc (n.n. - Ungaria a fost invinsa de Coreea de Sud, cu 31-26, iar Romania avea asigurat locul secund). Pentru noi a fost un meci oficial tratat ca atare, indiferent de planurile Germaniei. Daca am fi castigat cu Ungaria, azi am fi mers tot la victorie", a mentionat Tadici, adaugand ca-i dedica victoria presedintelui FRH, Cristian Gatu, care n-a fost prezent in sala deoarece a fost transportat de urgenta la o clinica din Germania in urma unei crize de sciatica. Pe de alta parte, Tadici a fost multumit de descatusarea unor jucatoare cu pretentii. "Unele fete nu erau in forma sportiva la care ne asteptam. Sper sa fi fost meciul de descatusare al Adinei Meirosu (foto), pentru ca daca e intr-o forma buna poate decide meciul", a mai spus Tadici, atentionand si ca Romania trebuie sa fie pregatita sa evolueze cu Franta chiar si impotriva arbitrilor. "Echipa va trebui sa fie foarte bine pregatita psihic, sa faca abstractie de public. Trebuie sa fim pregatiti sa jucam sapte contra opt sau noua, pentru ca in mod cert arbitrajul va fi la sange in ceea ce ne priveste. Trebuie sa jucam exact atacul, sa avem o aparare decisa. Avem nevoie de un portar in forma maxima", a concluzionat Tadici. Conform datelor oficiale, in sferturile de finala se vor mai disputa azi partidele Ungaria - Rusia, Norvegia - Coreea de Sud si Germania - Angola, castigatoarele urmand sa acceada in careul de asi. Reamintim ca echipa care va cuceri aurul mondial va obtine automat si calificarea la JO 2008, iar semifinalistele vor obtine dreptul de organizare al ultimelor trei turnee preolimpice.