CM HANDBAL - Romancele se bat cu Franta pentru un loc in semifinale
Campionatul Mondial a intrat in linie dreapta. Astazi, la Paris, se disputa sferturile de finala, nationala Romaniei urmand sa intalneasca, de la ora 21:30 (in direct la T
Campionatul Mondial a intrat in linie dreapta. Astazi, la Paris, se disputa sferturile de finala, nationala Romaniei urmand sa intalneasca, de la ora 21:30 (in direct la TVR 2), reprezentativa tarii gazda. Dupa victoria cu 32-24 obtinuta in fata Germaniei, antrenorul Gheorghe Tadici a recunoscut ca adevaratele castigatoare ale acestui meci au fost nemtoaicele. In timp ce acestea vor intalni in sferturi Angola, Romania va juca impotriva Frantei, adversar pe care nu l-a dorit. Si asta, deoarece formatia pregatita de Olivier Krumbholz, desi nu a impresionat pana acum, ramane periculoasa, mai ales ca evolueaza in fata propriilor suporteri.   PERICOL. Iar diseara, la Bercy, vor fi nu mai putin de 14.000 de oameni, care vor incerca sa puna presiune pe jucatoarele noastre. "Trebuie sa facem abstractie de public. Vom juca in sapte contra opt sau noua, pentru ca arbitrajul va fi la sange in ceea ce ne priveste", crede Gheorghe Tadici. Franta a obtinut pana acum rezultate contradictorii. A pierdut in fata Angolei (27-29) si a Rusiei (20-31), dar a invins Norvegia (26-24). Pare o echipa dependenta de Valerie Nicholas, unul dintre cei mai buni portari din lume. De altfel, cu Nicholas in mare forma, Franta ne-a invins in acest an la Cupa Mondiala, cu 25-24. Daca va trece de Franta, Romania va juca in semifinale cu invingatoarea din meciul Rusia - Ungaria.   vlad.ionescu@jurnalul.ro    Program sferturi   Astazi 14:00 Angola - Germania 16:30 Ungaria - Rusia 19:00 Norvegia - Coreea de Sud 21:30 Romania - Franta