Nationala de handbal va infrunta Germania dupa ce se va sti ordinea echipelor calificate in cealalta grupa.

Dupa esecul inregistrat in fata Ungariei, reprezentativa feminina de handbal a Romaniei va juca astazi un meci decisiv cu Germania, pentru a-si „usura" misiunea in sferturile de finala ale Campionatului Mondial din Franta. „Intrecerea nu s-a terminat, fiecare joc este foarte important. Capital va fi meciul din sferturile de finala. Studiem jocul cu Ungaria si ne remontam pentru ce urmeaza. Romania va reveni la cel mai bun nivel al sau si va cistiga cele doua meciuri decisive pentru indeplinirea obiectivului propus, clasarea pe locurile 1-4", a declarat Gheorghe Tadici. In cazul unei victorii in fata nemtoaicelor, fetele antrenate de Gheorghe Tadici vor incheia grupa de la Dijon pe locul 2, urmind sa infrunte, pe 13 decembrie cel mai probabil, Angola. O infringere in partida de astazi ar aduce echipa antrenata de Gheorghe Tadici fata in fata cu detinatoarea titlului mondial, Rusia.

Misiunea romancelor in meciul de astazi nu va fi usoara, Germania avind in palmares un titlu mondial (1993) si doua medalii de bronz. La Sankt Petersburg, elevele antrenorului Armin Emrich s-au clasat pe pozitia a 6-a in timp ce, anul trecut, la Europene, ele au ocupat locul 4. In ultimele doua dispute, cele doua reprezentative si-au impartit victoriile: Romania s-a impus in Rusia, in 2005, cu 37-26, iar Germania a cistigat, in 2006, cu 30-23. Mai mult, anul trecut, nemtoaica Nadine Krause a fost desemnata de forul mondial drept cea mai buna jucatoare din lume.

Invinsa de Ungaria in grupa, Romania poate spera inca la primul loc daca va invinge astazi Germania, iar jucatoarele ungare vor pierde infruntarea cu nationala Coreii de Sud. In acest caz, Steluta Luca&Co. vor intilni, fara o alta surpriza de proportii in grupa de la Metz, Franta in sferturi.

Romania poate ocupa locul 2 si in cazul unui egal cu Germania, coroborat cu o infringere a Ungariei in meciul contra Coreii de Sud. Desi formatia antrenata de Gheorghe Tadici are un golaveraj mai bun decit Ungaria, in caz de egalitate de puncte, la finalul jocurilor din grupa principala, echipa ungara va beneficia de victoria directa.

Teoretic, romancele isi vor putea alege adversarul din sferturi. La ora la care se va disputa partida cu Germania (19.30), nationala noastra va cunoaste deja rezultatele a doua partide decisive in stabilirea clasamentului si, implicit, a meciurilor din sferturile de finala: Rusia- Angola si Coreea de Sud-Ungaria.