CM HANDBAL - Romania a suferit prima infrangere in Franta Reprezentativa feminina a tarii noastre a cedat cu scorul de 34-31 in fata Ungariei, dupa un joc in care, la un moment dat, au condus cu sase goluri! Pentru a evita Norvegia sau Rusia in
CM HANDBAL - Romania a suferit prima infrangere in Franta Reprezentativa feminina a tarii noastre a cedat cu scorul de 34-31 in fata Ungariei, dupa un joc in care, la un moment dat, au condus cu sase goluri! Pentru a evita Norvegia sau Rusia in sferturi, e obligatoriu sa batem maine Germania. Dupa demonstratia de forta facuta in intalnirea cu Spania, fetele lui Gheorghe Tadici au dat primele semne de slabiciune la acest Campionat Mondial, scapand printre degete o victorie care i-a fost mult timp la indemana. Tricolorele au avut un inceput de meci perfect, desprinzandu-se la 5-2 (a€™8) si 14-8 (a€™23), moment in care in jocul nostru parca s-a rupt ceva. In loc sa profite de slabiciunile adversarelor, romancele au inceput sa greseasca din ce in ce mai mult, ceea ce le-a permis unguroaicelor sa se apropie periculos.   DEZASTRU. Daca la pauza Romania era inca in avantaj, scor 16-14, repriza a doua a fost una de cosmar pentru echipa noastra. Cu Adriana Nechita ca si inexistenta pe extrema dreapta, cu o aparare usor de strapuns si lipsite de luciditate in atac, romancele au cedat psihic, nereusind sa-si revina pana la final. Unguroaicele au profitat din plin, Toth (14 goluri) si Gorbicz (11) au inceput sa inscrie din orice pozitie, iar rezultatul s-a intors cu 180 de grade. Golurile Romaniei au fost marcate de Lecusanu (9), Luca (5), Maier (5), Bese (4), Galca (4), Neagu (2) si Nechita (2).   CRITICI. "Am avut victoria in mana. Au fost trei sau patru jucatoare care s-au blocat, au gresit nepermis. Au fost ratari incredibile in situatii de unul la unu cu portarul. Principala vina e insa a apararii, pentru ca nu ai voie sa primesti atatea goluri. Poate ca acest dus rece ne va trezi", a declarat Gheorghe Tadici. Astazi este zi de pauza, maine urmand sa se dispute ultimele meciuri din grupele principale. Nationala Romaniei va intalni Germania, un meci crucial pentru stabilirea ierarhiei finale in grupa a II-a. In caz de victorie, Romania ar ocupa unul din primele doua locuri, ceea ce i-ar permie sa evite o intalnire cu Norvegia sau Rusia in sferturile de finala. In cazul unui egal sau a unei infrangeri lucrurile se complica, pentru ca de pe locul al treilea vom avea parte de un adversar mult mai dificil.   vlad.ionescu@jurnalul.ro
Clarificari Au fost stabilite deja sapte dintre cele opt echipe care vor evolua in sferturile de finala. Din grupa principala I si-au asigurat calificarea formatiile Norvegiei, Rusiei, Angolei si Frantei. Norvegia, campioana Europei, este singura echipa care a castigat toate meciurile disputate pana acum, inclusiv derby-ul cu Rusia, detinatoarea titlului, pe care a invins-o cu 22-21. Angola a dispus, ieri, de Macedonia, cu 33-25, devenind prima echipa africana care ajunge intre cele mai bune opt echipe ale lumii. Din grupa a II-a merg sigur mai departe Germania, Ungaria si Romania, singurul semn de intrebare fiind cine va ocupa locul al patrulea. Pentru aceasta pozitie se bat Spania si Coreea de Sud, ibericele avand un punct in plus inaintea ultimei etape.