Romania a invins Coreea de Sud, in primul meci din grupa principala a CM din Franta, gratie prestatiei uimitoare a portarului de la Oltchim.

Departe de forma pe care a aratat-o in urma cu doi ani la Sankt Petersburg, reprezentativa feminina de handbal a Romaniei reuseste totusi sa-si atinga obiectivul si sa ramina neinvinsa la Campionatul Mondial din Franta. In debutul celei de-a doua grupe principale, elevele lui Gheorghe Tadici s-au impus greu, cu scorul de 31-27 (14-15), in fata fostei duble campioane olimpice, Coreea de Sud. Pentru Romania au marcat Bradeanu (6 goluri), Lecusanu, Gilca, Nechita (cite 5), Maier (4), Motogna (3), Meirosu (2) si Luca (1).

Romancele, ca si in partidele din grupa preliminara, au inceput greoi partida contra Coreii de Sud, fiind conduse chiar si cu cinci goluri, 5-10 (minutul 15). Mustruluite la pauza de antrenorul Gheorghe Tadici, handbalistele au reusit in repriza secunda sa preia pentru prima data conducerea pe tabela, 17-16 (minutul 33). Finalul a fost dramatic, dar interventiile miraculoase ale portarului Luminita Hutupan au reusit sa aduca linistea in tabara romana. ,,Recunosc ca in cele trei meciuri din grupa preliminara nu mi-am facut datoria, fiind accidentata. Totul e bine cind se termina cu bine. Sper sa aducem medalia in Romania’’, a declarat cea mai buna jucatoare in aceasta partida, Luminita Hutupan. Urmatoarele meciuri cu Spania si Ungaria, se vor disputa simbata (ora 19.30) si duminica (ora 17.30).

S-a suparat Gatu: Romania nu merita o asa echipa

Presedintele Federatiei Romane de Handbal, Cristian Gatu, a declarat vineri, pentru NewsIn, ca il deranjeaza comentariile aparute in tara despre evolutia unor jucatoare si ca valoarea echipei nationale a Romaniei nu este apreciata pe masura rezultatelor avute la Campionatul Mondial din Franta. „Din pacate sintem un popor balcanic si sintem preocupati mai mult de capra vecinului. Unii nu inteleg ca aceasta echipa, vicecampioana mondiala in 2005, nu este a lui Gatu, a lui Tadici sau a lui Musi, ci a tuturor. Nu cred ca Romania merita o asemenea echipa, care in acest moment este in grafic, cu patru victorii", a afirmat Cristian Gatu, care a continuat: „Partida cu selectionata Coreii de Sud a fost una grea, dar a fost prima in care unul dintre portarii nostri a jucat foarte bine. Luminita Hutupan a fost aleasa jucatoarea meciului, dar nici fetele nu s-au lasat si au stiut sa profite de ocaziile avute, au inscris si astfel am castigat".

Oficialul roman a vorbit si despre partida cu Spania, programata simbata: „Urmatorul meci este tot timpul cel mai greu, chiar daca este cu Spania. Nu conteaza ca am batut-o la Trofeul Carpati. Joi, Angola a invins Franta, si asa ne dam seama ca orice echipa este periculoasa de acum incolo. Sint sigur ca fetele vor aborda mult mai bine acest meci si vor incepe mai in forta.

Baietii joaca pentru calificarea la CM 2009 la Oradea

Nationala de handbal masculin a Romaniei va disputa meciurile de pe teren propriu, din cadrul grupei a 3-a de calificare in barajul Campionatului Mondial din 2009, la Oradea, primul meci fiind programat pe 3 ianuarie 2008, cu reprezentativa Ciprului. Conform tragerii la sorti din aceasta vara, Romania va juca in grupa a 3-a preliminara, cu echipele Ciprului si Letoniei. Federatia Romana de Handbal a decis ca meciurile de pe teren propriu sa se dispute la Sala „Antonio Alexe" din Oradea.

Programul complet este urmatorul: Romania-Cipru (Oradea, 3 ianuarie, ora 19.00), Cipru-Romania (Nicosia, 6 ianuarie, ora 20.30), Letonia-Romania (Riga, 16 ianuarie, ora 19.30) si Romania-Letonia (Oradea, 20 ianuarie, ora 11.00). Din aceasta grupa se va califica in barajul pentru CM din 2009 (Croatia) doar prima clasata. Meciurile din baraj se vor juca in sistemul tur-retur, eliminatoriu, pe 7-8 iunie (turul), respectiv 15-16 iunie 2008 (returul). Nationala masculina a Romaniei se va reuni la Bucuresti, pe 12 decembrie, avind programat pina la finalul anului un stagiu de pregatire si jocuri de verificare.