Handbalistele pregatite de Gheorghe Tadici si Dumitru Musi au facut un pas urias spre sferturile de finala ale Campionatului Mondial din Franta, dupa ce au reusit sa invinga puternica selectionata a Coreei de Sud, cu 31-27 (14-15), la capatul unei di
Handbalistele pregatite de Gheorghe Tadici si Dumitru Musi au facut un pas urias spre sferturile de finala ale Campionatului Mondial din Franta, dupa ce au reusit sa invinga puternica selectionata a Coreei de Sud, cu 31-27 (14-15), la capatul unei dispute in care portarii nostri, in frunte cu Luminita Hutupan-Dinu, au facut adevarate minuni. O victorie uriasa, obtinuta chiar in fata vicecampioanei olimpice de la Atena, care ne mareste la patru zestrea de puncte din clasamentul grupei principale M II. "Ne dorim sa prindem si al zecelea joc la acest turneu final (n.n. - finala mare) si sa aducem in Romania mult dorita medalie de aur", a spus eroina echipei noastre, Luminita Hutupan-Dinu, recuperata integral din punct de vedere medical dupa ce a facut o intindere chiar in debutul turneului final.
Reprezentativa feminina de handbal a Romaniei pare sa-si fi facut un obicei periculos la Campionatul Mondial din Franta din a-si face viata grea la fiecare inceput de meci, pentru ca, spre final, sa recupereze handicapul de pe tabela si sa obtina toate punctele puse in joc. Dupa debutul greoi cu China si emotiile uriase cu Polonia, ieri, la Dijon, in prima intalnire din cadrul grupei principale M II, tricolorele au avut din nou un debut catastrofal, galonata selectionata a Coreei de Sud reusind sa ne conduca la un moment dat cu un incredibil 6-1! Nici macar eforturile disperate ale portarilor Talida Tolnai si Luminita Hutupan-Dinu n-au reusit sa stopeze tavalugul asiatic, in vreme ce ofensiva noastra se intrecea in greseli copilaresti si oferea posibilitatea adversarelor sa mentina direnta de cinci goluri: 11-6. Din fericire, la fel cum s-a intamplat si la meciurile anterioare, handbalistele tricolore reusesc sa se trezeasca la timp si incep o adevarata cursa de urmarire, intrand la vestiare cu un dezavantaj minim, 14-15, calmand spiritele pe banca tehnica. La reluare, egalam rapid inca din prima faza a reprizei secunde si fortam desprinderea, dar asiaticele se incapataneaza sa ne dea dureri de cap in continuare si mentin echilibrul (min. 45, 21-21; min. 50, 24-24). Desi Valeria Bese este eliminata definitiv, forta ofensiva a Romaniei incepe sa se faca simtita din ce in ce mai bine, in vreme ce in defensiva Luminita Hutupan-Dinu pare sa fi inghitit cheita portii noastre. Cu sase minute inainte de final, Ionela Galca declaseaza fiesta si puncteaza pentru 26-25. Hutupan isi face din nou datoria, Adriana Nechita mareste avantajul pe contraatac, Hutupan fandeaza si scoate un gol ca si facut, iar Lecuseanu inscrie din lovitura de la 7 m si duce scorul la 28-25, aruncand in aer micuta galerie autohtona din tribune. In totala contradictie cu inceputul de meci, Romania incheie en-fanfare o disputa extrem de importanta in economia calificarii, punctand in ultimul minut de joc prin Meirosu, Bradeanu si Lecuseanu, care "ingheata" tabela de marcaj la 31-27. Conform statisticii, principalele marcatoare ale echipei noastre au fost Bradeanu (6 goluri), Galca, Nechita si Lecusanu (cate 5), in vreme ce de la asiatice s-au remarcat Sunhee Woo (4 goluri), care evolueaza la Rulmentul Brasov, si Ona Kim (9). "Important este sa castigam si cu jumatate de gol. Avem nevoie de doua puncte la fiecare meci in drumul nostru spre sferturile de finala. Deocamdata suntem in grafic, avem patru victorii din tot atatea meciuri. A fost un meci greu si vreau sa remarc intreaga echipa, dar mai ales evolutia portarului Luminita Hutupan-Dinu", a concluzionat la final Gheorghe Tadici, convins ca elevele sale au potential pentru a urca din nou pe podiumul mondial. Astazi, handbalistele noastre beneficiaza de o zi de pauza, urmand ca maine, de la ora 15.30, sa evolueze impotriva modestei echipe a Spaniei, iar duminica, de la ora 19.30, sa dea ochi cu una din principalele contracandidate la sefia grupei principale, Ungaria, iar in 11 decembrie, de la ora 17.30, sa primeasca replica Germaniei.