Nationala feminina de handbal va infrunta astazi reprezentativa Coreii de Sud, in primul meci al grupei principale a CM din Franta.

Reprezentativa feminina de handbal a Romaniei este in grafic, dupa ce s-a calificat in grupa principala a Campionatului Mondial din Franta cu o zestre de doua puncte. Fetele lui Gheorghe Tadici s-au clasat pe prima pozitie in faza preliminara, ele impunindu-se, in derby-ul grupei D, in fata nationalei Poloniei, scor 38-33 (18-20). ,,Dupa acest meci ma pot declara multumit de faza de atac. Am progresat de la un meci la altul si asta ma bucura cel mai tare. Polonia a fost un adversar incomod, iar fetele s-au intrebuintat serios pentru a cistiga acest meci. Sint convins ca, in grupa principala, polonezele pot cistiga doua sau trei partide fara probleme’’, a declarat antrenorul Gheorghe Tadici.

In grupa a doua principala, la Dijon, reprezentativa noastra va avea ca adversare Coreea de Sud (astazi, de la ora 15.30), Spania (8 decembrie, ora 19.30), Ungaria (9 decembrie, ora 17.30) si Germania (11 decembrie, ora 19.30). Din pole position in aceasta faza pornesc Romania si Germania, fiecare cu doua puncte, urmate de Ungaria si Spania cu cite un punct, in timp ce Polonia si Coreea de Sud au zero puncte. Cele sase reprezentative se vor infrunta pentru patru locuri in sferturile de finala ale competitiei, programate pe 13 decembrie. Miza cea mare este locul 1, care, teoretic, ar aduce in ,,sferturi’’ un adversar mai accesibil, spre exemplu Angola, Croatia sau Macedonia. ,,Trebuie sa facem tot posibilul sa ne clasam cit mai in fata in aceasta grupa, pentru ca astfel cresc sansele la calificarea in semifinala si implicit la medalii’’, a spus Tadici. Ocupantele primelor patru locuri din grupa a doua principala se vor infrunta in cruce cu echipele care se vor califica din cealalta grupa. Acolo, ,,batalia pentru sferturi’’ se va da intre Franta (2 puncte), Rusia (2), Norvegia (2), Macedonia (0), Croatia (0) si Angola (0).