Atacantul care a marcat primul gol contra Stelei a fost din nou decisiv in victoria Gloriei Buzau asupra finalistei din sezonul trecut a Cupei Romaniei-Timisoreana.

Criticata la victorii si la egaluri, Politehnica Timisoara a suferit un nou soc in Cupa Romaniei-Timisoreana. Finalistii editiei trecute au parasit competitia inca din optimi, avind cam aceeasi soarta ca a Stelei in partida disputata in compania Gloriei Buzau. Ca si impotriva „miinii care-i hraneste", buzoienii au lovit in ultimele minute ale timpului regulamentar, cind Litu a trimis meciul in prelungiri, dupa ce timisoreanul Stelian Stancu deschisese scorul. Calaul lui Gigi Becali, Romeo Bunica, a marcat al doilea sau gol in acest sezon, insa acelasi Stancu a lasat loteria penalty-urilor sa decida soarta calificarii. Timisoreanul Gigel Bucur a tras insa biletul necistigator si le-a taiat scurtatura banatenilor spre Cupele Europene, Bunica fiind unul dintre marcatori la loviturile de departajare. In cel mai asteptat meci al optimilor, Dinamo s-a jucat cu Sanatatea aproape o repriza, pina cind Bostina le-a taiat ratia la vitamine clujenilor din liga a treia. A urmat o repriza secunda in care campioana a facut scor cu temerara echipa a Clujului. Tot mai imobili pe teren, idolii „Virusilor verzi" au ramas la final doar cu sloganul inventat pentru partida contra „ciinilor": „Noi sa fim sanatosi!".

Surprizele nu si-au mai gasit locul in cazul liderului CFR Cluj, care s-a impus cu 1-0 in fata divizionarei secunde Jiul Petrosani. Ardelenii au cistigat gratie golului marcat de Didi inca din minutul 6. Jucatorii Jiului au stat la coada pentru a lua autografe si pentru a face schimb de tricouri cu fotbalistii liderului primei ligi, CFR Cluj, blocind culoarul de iesire de la vestiare. Cu toate acestea, gazdele au declarat ca meritau mai mult, in timp ce Iuliu Muresan a precizat ca, atunci cind CFR va lua trofeul, nimeni nu isi va mai aminti de scorul strins cu echipa minerilor. Altfel, clujenii ar urma sa se desparta de portarul Eduard Stancioiu, cazut in dizgratie dupa ce a primit doua cartonase galbene in meciul cu Pandurii. In plus, desi stiau ca l-au legitimat liber de contract, conducatorii CFR-ului au aflat ca portarul are o datorie de 200.000 de euro la patronul Sportului Studentesc, Vasile Siman. Presedintele Ceahlaului Piatra Neamt, Grigore Sichitiu, a primit o lovitura de imagine dupa ce a pus pe seama intimplarii victoria Daciei Mioveni in intilnirea directa din campionat. Elevii lui Sorin Cirtu s-au impus si mai clar in Cupa, invingindu-i pe nemteni cu 3-0. In sferturi va merge si Pandurii Tirgu-Jiu, dupa 2-0 in fata ultimei clasate, Universitatea Cluj.

Astazi, Steaua isi joaca meciul razbunarii contra Unirii Urziceni. „Fotbalistii vor sa demonstreze ca rezultatul din campionat cu Unirea (n.r. - meci pierdut cu 0-1) a fost un accident. Vom aborda cu toata seriozitatea partida cu Unirea si ne dorim un rezultat cit mai bun", anunta antrenorul Marius Lacatus, care are tot mai mari sanse sa-l antreneze din primavara pe Thereau.

Dupa ce au fost fluierati in ultimele meciuri, atit de pe teren propriu, cit si din deplasare, stelistii incearca sa-si cumpere suporterii cu bilete gratuite. Conducerea din Ghencea a anuntat pe site-ul oficial ca fanii care doresc sa-si sustina echipa, astazi, la Urziceni, se pot deplasa la casele de la stadion, pina cel tirziu la ora 16.00, pentru a ridica tichete gratuite. Tot astazi, Brasovul lui Razvan Lucescu incearca sa ramina singura formatie din esalonul secund in competitie, in urma intilnirii cu Otelul Galati.