In primul meci la Campionatul Mondial din Franta, nationala Romaniei a invins ieri, la Toulon, cu 31-29 (15-16), reprezentativa Chinei, insa nu a aratat deloc ca o echipa care are ca obiectiv cucerirea titlului suprem.     MODEST. Din contra, elevele lui Gheorghe Tadici au comis o sumedenie de greseli, atat in aparare, cat si in atac, China avand chiar si avantaj de cinci goluri pe tabela (7-2 si 10-5). Romania a revenit, a egalat la zece, iar cu doua minute inainte de pauza a preluat pentru prima oara conducerea (14-13). Cristina Neagu si compania nu au reusit sa se desprinda insa decisiv in partea secunda, in minutul 55 tabela indicand egalitate, 28-28, doar experienta superioara fiind cea care a facut diferenta. Golurile Romaniei au fost marcate de: Neagu (10), Bese (5), Maier, Meirosu, Nechita (cate 4), Galca (3) si Bradeanu (1). "A fost un meci neasteptat de greu. Cred ca Romania si China vor merge mai departe din aceasta grupa. Nu cred ca Tunisia si Polonia ne vor pune atatea probleme", a spus presedintele FR Handbal, Cristian Gatu. In celalalt meci al grupei D, Polonia a invins Tunisia cu 29-23 (16-11). Urmatorul joc al Romaniei va avea loc azi, de la ora 19:30, in direct la TVR 2, in compania Tunisiei.