Trilogia "Orbitor", formata din "Aripa stanga", "Corpul" si "Aripa dreapta", a fost lansata intr-o editie de 1.500 de pagini, Mircea Cartarescu calificand-o drept "cea mai minunata carte".     Mircea Cartarescu a incepu
   Trilogia "Orbitor", formata din "Aripa stanga", "Corpul" si "Aripa dreapta", a fost lansata intr-o editie de 1.500 de pagini, Mircea Cartarescu calificand-o drept "cea mai minunata carte".     Mircea Cartarescu a inceput lansarea cu cateva versuri pentru cititori si a multumit Editurii Humanitas pentru "strivitorul dar", explicand ca, desi marimea volumului intimideaza, sunt carti care nu pot fi rezumate in cateva pagini, relateaza Mediafax. "Eu am inceput prin a ma gandi sa scriu o carte de 1.000 de pagini, apoi m-am gandit la titlul «Orbitor», care sa incapa pe cotor. Este o carte in forma de fluture, asa cum si plansele din testul de personalitate au forma de fluturi. Cartea mea ar trebui privita ca un test de personalitate. Cea mai buna metoda de citire a acestei carti este ghicitul in ea, fiind inutila o hermeneutica, pentru ca nu are un cifru, in ea se poate ghici propria noastra personalitate", a spus autorul. Acesta a adaugat ca "Orbitor" este un volum care "ne citeste pe noi", comparand-o cu planeta Solaris, care extragea din mintea celor care o agresau nuclee.     Cutie de rezonanta. "Unele carti trebuie sa fie mari, numarul de pagini este cutia de rezonanta a unei carti de acest fel. Cartea este cea mai minunata pe care am vazut-o vreodata. O puteti folosi si in scopuri casnice, poate fi un obiect contondent pentru a va apara de infractori, poate sta si pe borcanul de muraturi, este o carte multifunctionala", a incheiat Cartarescu.     Literatura. Criticul Marius Chivu a apreciat ca in paginile "Orbitorului" se gaseste o intreaga literatura si ca nu se astepta ca Mircea Cartarescu sa finalizeze un proiect literar de o asemenea amploare. "Intregul text poate fi o arheologie a fiintei (...) Este foarte emotionant pentru un critic literar sa gaseasca o carte etalon, in care are un model, un exemplu. Mircea Cartarescu impinge limitele literaturii inainte si este de necrezut cum un autor contemporan poate sa scrie fara sa semene cu predecesorii sai", a spus criticul, adaugand ca este un "entuziast" al acestei carti.     Lidia Bodea, director editorial al Editurii Humanitas, a spus ca editura i-a pregatit aceasta carte autorului, cu un cotor de 8 centimetri, pentru a da o "viata frumoasa "Orbitorului", in aceeasi coperta, aceeasi bataie de aripi a fluturelui...". Trilogia "Orbitor" va putea fi gasita in librarii la pretul de 130 de lei. sebastian.eduard@jurnalul.ro  


Despre autor:

Jurnalul National

Sursa: Jurnalul National


Abonează-te pe


Te-ar putea interesa si:

In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.