Steaua a facut aseara cel mai bun meci al sau in Liga Campionilor si, poate, unul dintre cele mai bune ale acestui sezon cenusiu in Ghencea, dar tot nu a reusit sa-si treaca in cont si prima victorie. A fost foarte aproape, dar o neatentie din minutul 78 a apararii le-a permis cehilor sa marcheze un gol pe care nu-l meritau dupa aspectul jocului. Europa tinde sa devina un cuvant interzis in Ghencea, fiindca patronul Gigi Becali a ratat la cateva mii de voturi un loc in Parlamentul European, la alegerile de duminica, iar Steaua, prin egalul de aseara, isi ia adio in acest sezon de la competitiile continentale. In grupa H situatia este clara, Sevilla si Arsenal merg in optimile Ligii Campionilor, iar Slavia si-a asigurat un loc in saisprezecimile de finala ale Cupei UEFA.
Steaua a inceput foarte bine meciul, Neaga a reusit sa marcheze chiar in minutul 7, insa golul a fost anulat corect de catre brigada belgiana, pentru ofsaid. Cinci minute mai tarziu, Badea s-a strecurat printre doi fundasi cehi, dupa o pasa excelenta a lui Dica si a deschis scorul, impingand mingea in poarta lui Vaniak. Si dupa gol, jocul Stelei a curs frumos, pasele s-au legat, in timp ce Slavia n-a dat nici o clipa senzatia ca ar putea pune in pericol buturile lui Zapata. Neaga a fost din nou in verva, la fel ca la meciul "renasterii" sale, cu Dinamo, intrand in combinatii frumoase cu Dica si cu Badea. Ultimul a si ratat ocazia meciului, cu putin inainte de pauza, cand a fost servit din nou impecabil de Dica, dar Vaniak a scos miraculos, cu piciorul! Steaua a iesit un pic mai moale de la vestiare, fiind mai preocupata de faza defensiva, acolo unde Goian a respins cu calm centrarile cehilor, singura lor arma in tentativa de a ataca. Meciul s-a decis spre final, in trei minute. Mai intai, in minutul 75, ros-albastrii au ratat o ocazie mare, Badea si Croitoru fiind blocati in aceeasi faza de Vaniak, apoi Senkerik i-a luat fata lui Goian si a inscris pentru 1-1. Ca si la Praga, Steaua nu a mai avut forta sa marcheze in final, chiar daca Surdu si Dica au avut doua posibilitati bune. S-a terminat 1-1, Slavia ia patru puncte Stelei, desi a parut inferioara valoric in ambele confruntari, si merge in Cupa UEFA. "Fotbalul te poate pedepsi in momentul in care ai ocazii, conduci cu 1-0, mai ai ocazii, dar nu marchezi, iar Slavia, la singurul sut pe poarta egaleaza. E adevarat ca in repriza a doua nu am mai jucat la fel de bine ca in prima, probabil ca si din cauza lipsei de prospetime, pentru ca jucatorii sunt obositi in acest final de sezon. Nu au mai putut pe final, s-a vazut. Din pacate, parasim Europa, desi in seara asta am vazut o echipa a mea motivata si valoroasa", a comentat Marius Lacatus, antrenorul Stelei, la finalul intalnirii.
STEAUA - SLAVIA PRAGA 1-1 (1-0)
Au marcat: V. BADEA 12 / SENKERIK 78
Stadion: "Steaua"; spectatori: 15.000.
STEAUA: Zapata - Emeghara, D.Goian, Rada, Nesu - Croitoru (76 Surdu), Ov. Petre, Lovin (65 Bicfalvi), Neaga - V. Badea (89 Cristocea), N. Dica. Antrenor: Marius Lacatus.
SLAVIA: Vaniak - Krajcík, Brabec, Suchy, Hubacek - Svec (29 Belaid), Volesak (61 Sourek), Tavares, Pudil - Senkerik - Gaucho (76 Necid). Antrenor Karel Jarolim.
Cartonase galbene: Croitoru (44) / Hubacek (52), Krajcik (71), Sourek (73).
Au arbitrat: A. Hamer - F. Crelo, Ch. Holtgen (toti din Belgia).
GRUPA H
Marti
STEAUA BUCURESTI - SLAVIA PRAGA 1-1 (1-0)
4. Steaua 5 0 1 4 3- 8 1
S-au mai disputat: Arsenal - Sevilla 3-0, Slavia - Steaua 2-1 (19 septembrie), Steaua - Arsenal 0-1, Sevilla - Slavia 4-2 (2 octombrie), Sevilla - Steaua 2-1, Arsenal - Slavia 7-0 (23 octombrie), Steaua - FC Sevilla 0-2, Slavia - Arsenal 0-0 (7 noiembrie).
Au mai ramas de jucat: Arsenal - Steaua, Slavia - Sevilla (12 decembrie).