MEDIAFAX ne arata cum scria Petre Gatu in 1948, in "Sportul Popular", despre un meci de fotbal.

O greseala, un goal...

Dinamo a dispus de CSCA cu 1-0 (1-0).

Iata un match care a avut doua reprize complect diferite C.S.C.A. - Dinamo, disputat eri la UCB in fata a circa 5.000 de spectatori (ale caror asteptari insa, in ce priveste calitatea jocului, au fost inselate) si terminat cu victoria dinamovistilor la scorul 1-0 (1-0).

Un prim aspect

In prima repriza, dominare timp de mai bine de 35 de minute din partea CSCA-ului. Militarii au jucat aproape numai in jumatatea de teren a lui Dinamo, foarte lejer, dar fara nerv, si NUMAI PANA LA MARGINEA CAREULUI UNDE ACTIUNILE STOPAU LIPSITE DE FINALITATEA SIMPLISTA DIN FOOTBALLUL: SHOTUL LA POARTA. Astfel ca apararea dinamovistilor - cu un Novac mai slab ca de obiceiu si un Teodorescu de netrecut doar pentru Bartha - a putut rezista si aceasta gratie jocului foarte util al lui Siclovan, calmul lui Ambru si aportul insemnat al lui Moisescu si Marin Apostol. Militarii au avut, fara discutie, situatii sa deschida scorul, dar le-au ratat cu prea multa usurinta. Asa sa intimplat in min. 7 cind Lazareanu si numai bilbaiala lui Frentz si Gica Popescu a evitat consecinta imediata: goalul; in min. 12, Bartha este singur cu Lazareanu in fata dar portarul dinamovist respinge oportun cu piciorul; in min. 17 Lazareanu respinge un shot al lui Moldoveanu in capul acestuia care reia peste portar si peste poarta. Deci, situatii au fost, dar LIPSA DE CALM SI PRECIZIE A DUS LA RATAREA LOR. In plus, linia de atac a avut lacune: in afara de JOCUL PREA LATERAL, a gresit cind a JUCAT PE SUS in centru, unde Teodorescu era in mod regulat cu un cap peste Bartha si intercepta toate pasele inalte. Ar fi trebuit sa sesizeze militarii pe de o parte ca Teodorescu poate fi depasit totusi, iar pe de alta ca Bartha nu poate cistiga duelurile aeriene cu Teodorescu, si - in consecinta - sa treaca pe Gica Popescu in centrul atacului, iar Frentz extrem dreapta, desi Gica Popescu nu a fost eri in plenitudinea mijloacelor sale, si - poate - era mai indicat sa fie mentinut Papay.

Apararea dinamovistilor

In acest timp, linia de atac a Dinamo-ului nu a stralucit deloc. Sa vazut in actiuni sporadice, izolate, creiate de contra-atacurile lui Moisescu, singurul inaintas care a fost mai insistent si mai clar. Din acest motiv apararea militarilor a putut respinge actiunile fara efort prea mare. In ultimele 10 minute insa, se produce un reviriment puternic din partea lui Dinamo, atacul porneste sa actioneze mai legat, aripa Naciu-Moisescu si Bartha trag atacul dupa ei si apararea adversa intra in dificultate.

IN MIN. 42, NANCIU ACORDA CORNER PENTRU A PUTEA OPRI CURSA LUI NACIU. ACESTA EXECUTA SPRE CAREUL DE 6 M. SABASLAU NU INCEARCA SA IASA DUPA MINGE, INTERVINE IN SCHIMB ACELAS NANCIU CARE - IN LOC SA INCERCE SA RESPINGA MINGEA SPRE OUT, IN PRELUNGIREA TRAECTORIEI MINGII - RESPINGE IN TEREN, IN PICIOARELE LUI MARIN APOSTOL, CARE REIA PUTERNIC CU LATUL. Mladin in zadar incearca sa intervina pentruca mingea a intrat in plasa: 1-0.

O repriza diferita

La reluare, jocul isi schimba complect aspectul. Se joaca mai dirz, inversunat chiar, jocul se echilibreaza si asistam la o serie de actiuni de o parte si de alta. Se joaca chiar nervos. Dar in timp ce militarii slabesc si se lasa stapiniti de nervozitatea fireasca cind cuiva nu-i reuseste nimic, deci nu mai au posibilitatea sa-si controleze actiunile si sa le dea precizie, dinamovistii ataca mai periculos si in adincime, manifestind o revenire surprinzatoare. Apararea militarilor se vede constrinsa de multeori la interventii in ultima instanta. In min. 47, 48 si 51 Dinamo rateaza situatii bune dupa care apararea sa face dovada unui joc mai organizat, dar cu lacuna mingilor prea inalte. Pasele halfilor dinamovisti seamana a degajari ca si in prima repriza de altfel.

Jocul echilibrat se mentine pina in min. 70-75, in acest timp se vede ca Mercea a slabit cel mai mult, Frentz dispare in preajma careului iar Gica Popescu, desi are in fata pe un Novac sub nivel obicinuit, nu poate corespunde. Militarii fac greseala sa joace prea mult pe aripa dreapta, pe unde totusi nu pot patrunde, si-l neglijeaza complect pe Moldoveanu. Sau joaca prea mult pe centru unde Bartha nu poate trece de Teodorescu. Au insa situatii in minutele 55 si 59, dar Teodorescu si Siclovan le lamuresc.

Revirimentul militarilor

Din min. 75, CSCA trece la ofensiva si-si creiaza citeva pozitii bune dar Frentz, singur in fata lui Lazareanu, rateaza in min. 74; mai rateaza una in min. 76 cind Lazareanu a respins un shot al lui Gica Popescu si Moldoveanu a gresit si a treia in min. 77 cind acelasi Moldoveanu a pierdut o alta ocazie mare. Moisescu il imita in min. 84, pentru ca ultimele minute, desi CSCA se mentine in atac, sa nu aduca nimic nou, afara de un incident regretabil intre Dusan si Bartha.

Doua atacuri slabe

Este clar ca insuccesul CSCA-ului se datoreste in buna parte liniei de atac, dupa cum este foarte adevarat ca si atacul dinamovistilor nu a stralucit, iar victoria a reusit-o profitind de o greseala a apararii adverse. Este just insa ca atacul lui Dinamo, chiar asa cum a jucat, a fost mai periculos prin jocul sau in adincime. Totusi, CSCA - care a confirmat impresia ca nu poate juca bine pe teren propriu - avea dreptul la un match nul.

Dl. Ceaureanu a condus destul de bine. A fost insa, putin neatent la semnalarile arbitrilor de tusa, din care cauza a fluierat cu intirziere.

Dinamo: Lazareanu - Ambru, Novac, Ignat, Teodorescu, Siclovan, Bartha (n.r. - Carol Bartha), Apostol, Petculescu, Moisescu, Nacin.

CSCA: Sabaslau - Mladin, Cernea, Nancin, Dusan, Onisie, Gica Popescu, Mercea, Bartha (n.r. - Iosif Bartha), Frentz, Moldoveanu.

Am retinut pe Siclovan, Ambru, Moisescu, Naciu, Bartha (repriza a doua), Mercea (prima repriza), Cernea, Dusan, Onisie si Mladin".

Cronica meciului are inserata, in mijloc, o caseta in care este relatat un incident petrecut in timpul partidei, pe care il redam in rindurile de mai jos:

"NOUI ABATERI"

Cu citeva minute inainte de sfirsitul jocului Dinamo - CSCA, un incident condamnabil intre Dusan si Bartha a venit sa se adauge la seria abaterilor dela sportivitate si disciplina. La un moment dat, cind Dusan se pregatea sa degajeze balonul, Bartha l-a atacat cu intentia vadita de a jena degajarea, dar interventia sa soldat cu lovirea lui Dusan. Desigur, un fapt care vine sa confirme ca jucatorii nostri nu stiu sa jeneze corect un adversar. Cert este insa ca Dusan - considerind atacul lui Bartha drept intentie de lovire - a ripostat aproape imediat, pentruca dupa ce foultul (arbitrul l-a penalizat pe Bartha) a fost executat si mingea ajunsese la poarta lui Lazareanu, i-a dat o palma peste gura lui Bartha. Actul este, atruca (n.r. - este, probabil, vorba de o greseala de tipar) vine intrun moment la care FRFA face eforturi sa stirpeasca orice abatere dela disciplina si sportivitate, dar nu acceptam nici teatrul" lui Bartha care sa tinut dupa aceia de gura pina la sfirsitul jocului. Apreciem, in schimb, faptul ca sa abtinut dela orice gest vindicativ".