Cunoscutul artist fotograf din show bizz, Zoltan Lorencz si-a facut debutul in pictura prin vernisajul expozitiei "Abisul interior" de la Clubul Aro din capitala.Tehnica celor 15 tablouri expuse, create in mare parte in perioada studentiei, este una mai speciala si experimentala in care artistul a combinat revelatorul cu diverse vopseluri precum tusul, grafitul sau ceracolorul. Admirator al lui Salvador Dali, pictor in al carui stil se regaseste cel mai bine, Lorencz a cautat prin aceste tablouri sa-si afle echilibrul spiritual."Multa vreme am pozat vedete... poza are in sine ceva static desi ca orice arta si arta fotografica cere imaginatie. M-am reintors la pictura pentru aici pot fi eu cu adevarat si aici ma pot gasi pe mine" a declarat artistul.Doua lucrari au fost deja rezervate ca dovada a talentului sau iar daca lucrurile merg la fel de bine precum au inceput avem toate sansele sa auzim de un nou nume in pictura contemporana.Cei ce vor sa se convinga sunt invitati sa-i vada lucrarile pana la data de 5 decembrie a anului curent.