- 6-1, a marcat Dica
- min. 70 inca un penalty pentru Romania! Dede este eliminat
- min. 69 Marica inscrie pentru 5-1
- min. 68 penalty pentru Romania: Rat a fost faultat in careu
-min 65: 4-1. Daniel Niculae marcheaza dupa o centrare in fata portii a lui Gigel Bucur
-min 65: Schimbare Romania: iese Fl. Petre, intra G. Bucur
-min 65: Romania replica imediat, Niculae trag putin pe langa poarta
-min 63: 3-1. A marcat Kaplani, care l-a invins pe Lobont cu un sut de la 13 metri dupa ce l-a pacalit pe Tamas
-min 62: 3-0 pentru Romania. A marcat Daniel Niculae, dupa o faza prelungita de atac la poarta albanezilor
-min 61: Albania ramane in 10 oameni dupa eliminarea lui Curri, pentru al doilea cartonas galben, dupa un fault la Marica
Repriza a doua este mult mai animata decat prima, spectatorii s-au mai inviorat in tribune si aplauda fazele de atac ale "tricolorilor"
-min 59: Dica trage peste poarta dupa un corner al lui Petre
-min 57: Ocazie Romania: Florin Petre trage slab din 8 metri, singurl cu portarul
-min 53: 2-0 pentru Romania! A marcat Tamas, cu un sut de la 28 de metri, din lovitura libera
-min 22: 1-0 pentru Romania: centrare Cocis, inscrie Dica din 6 metri
-20 de minute de joc extrem de plictisitor pe "National", fara nici o actiune notabila la vreuna dintre porti
-Primele 10 minute ale partidei au fost total neinteresante, nationala Romaniei nereusind sa lege mai mult de trei pase in jumatatea adversa, prin urmare, cu exceptia loviturii lui Dica, nu au fost ocazii la poarta lui Beqaj
-min 6: lovitura libera de la 18 metri, Dica trage pe poarta, slab, pe mijlocul portii
---
Romania a obtinut deja calificarea la competitia gazduita la vara de Austria si Elvetia, singura miza a acestei ultime intalniri din aceste preliminarii fiind pastrarea de catre elevii lui Piturca a primului loc in grupa.
Romania: Lobont - Ogararu, Tamas, Goian, Rat - Margaritescu - Ov. Petre, Cocis, N. Dica, D. Niculae - Marica. Antrenor: Victor Piturca.
Albania: Beqaj - Curri, Dede, Vangjeli, Rustemi - Bulku, Skela, Altim Lala, K. Duro - Bogdani, Haxi. Antrenor: Otto Baric.
Arbitri: Edo Trivkovic - Zeljko Novosel, Robertino Dujelo (toti din Croatia).
Este ultimul meci care se disputa pe actualul Stadion "National", care va fi daramat pentru a face loc unei arene ultramoderne, care va fi gata la inceputul lui 2010, insa nu s-au inghesuit prea multi spectatori, in tribune fiind aproximativ 10.000 de sustinatori ai "tricolorilor".
In absenta liderilor Mutu si Chivu, ambii accidentati, Bogdan Lobont este capitanul echipei nationale a Romaniei.