Banatenii au invins cu scorul de 35-34, in deplasare, formatia suedeza LIF Lindesberg si sunt favoriti la accederea in optimile de finala ale Challenge Cup. Elevii lui Aihan Omer au abordat partida de la Oerebro in calitate de detinatori ai tro
Banatenii au invins cu scorul de 35-34, in deplasare, formatia suedeza LIF Lindesberg si sunt favoriti la accederea in optimile de finala ale Challenge Cup. Elevii lui Aihan Omer au abordat partida de la Oerebro in calitate de detinatori ai trofeului, fiind decisi sa transeze calificarea inca din prima mansa si sa razbune astfel esecul echipei nationale in fata Suediei, in barajul pentru Europene. Gazdele au inceput in forta, reusind sa conduca cu 12-8 dupa 15 minute, iar la pauza aveau un avantaj de doua goluri, 17-15.   REVENIRE. Repriza secunda le-a apartinut insa resitenilor, Butulija, Irimescu si compania izbutind sa egaleze si chiar sa treaca la conducere. Cu doar cateva secunde inainte de final, tabela consemna egalitatea, 34-34, insa Pasic a inscris golul victoriei prin care UCM devine favorita in perspectiva returului care va avea loc la 24 noiembrie. "Inca nu suntem calificati, chiar daca acum avem prima sansa", a tinut sa avertizeze Aihan Omer. Pentru UCM, principalii marcatori au fost Butulija (10 goluri), Irimescu (9), Tucanu (5) si Rohozneanu (5).   RECUPERABIL. In aceeasi competitie, Poli Izometal Ti­mi­soara a evoluat tot in deplasare, fiind invinsa la limita, scor 27-26, de Wacker Thun (Elvetia). Ti­mi­so­re­nii au condus majoritatea timpului chiar si cu patru goluri, dar au cazut pe final, permitandu-le gazdelor sa inscrie de sase ori la rand. Chiar si asa, Poli ramane favorita la calificare, avand nevoie de o victorie la doua goluri in returul programat sambata.   Steaua, favorita Steaua a luat o optiune importanta pentru calificarea in optimile Cupei Cupelor, in urma victoriei cu 28-27, obtinuta in deplasare in fata norvegienilor de la TIF Sandefjord. A fost un meci echilibrat, in care cele doua echipe s-au aflat pe rand la conducere, castig de cauza avand in cele din urma formatia care a stiut sa-si stapaneasca mai bine nervii pe final. Cei mai buni oameni ai "ros-albastrilor" au fost portarul Stefan Laufceac, care si-a salvat de cateva ori echipa in situatii dificile, precum si Bogdan Voina, autor a opt goluri. Cea de-a doua mansa se va disputa duminica, 25 noiembrie, la Chiajna, elevilor antrenorului Radu Voina fiindu-le suficient chiar si un rezultat de egalitate pentru a prinde faza urmatoare a competitiei.   vlad.ionescu@yahoo.com