"POLI" Stiinta - Otelul 4-1 - pe mana portarilor
Timisorenii s-au impus de­ta­sat intr-un meci in care oas­petii au condus cu 1-0, insa au cedat in doar cateva mi­nute pe greseli pe care rar le
Timisorenii s-au impus de­ta­sat intr-un meci in care oas­petii au condus cu 1-0, insa au cedat in doar cateva mi­nute pe greseli pe care rar le vezi chiar si in curtea scolii. La fel ca in partida cu Di­namo, din Stefan cel Mare, galatenii au inceput jocul ofensiv si au deschis scorul prin Daniel Stan (a€™34). Ce a urmat insa rar se poate vedea la o echipa de Liga 1 si cu pretentii.  COSMAR. La o faza banala, fundasul oaspetilor, Sergiu Costin, a trimis mingea spre portarul Bors, care a luftat si Timisoara a restabilit egalitatea (a€™38). La doar cateva minute, acelasi goalkeeper a prins o pasa a unui coechipier, a urmat "indirecta" din careu si Mc Kain a marcat pentru 2-1. "Sunt credincios si nu am facut rau nimanui, dar am fost de cascadorii rasului. Am primit niste goluri pentru care nu am cuvinte", a declarat antre­norul Otelului, Petre Grigoras. Cosmarul acestuia era departe de a se fi incheiat la pauza. L-a introdus pe Gribauskas in locul lui Bors, dar asta nu l-a impiedicat pe Karamian sa marcheze direct din corner. "Cu asemenea cascadorii suntem cu moralul la pamant. Speram sa nu ajungem la retrogradare", a incheiat Grigoras. De partea cealalta, timisorenii erau fericiti. "Este adevarat, au fost doua reprize diferite si am avut mare noroc cu gafa mare a portarului Bors. Dar suntem fericiti ca am castigat si ca ne mentinem in lupta pentru titlu", a concluzionat tehnicialul lui "Poli", Dusan Uhrin jr. De asemenea, principalul finan­tator al timisorenilor, Marian Iancu, a  spus ca echipa sa a avut sansa: "Nu stiu ce s-ar fi intamplat fara greseala galatenilor. Am invins cu noroc". daniel.stan@jurnalul.ro