HANDBAL - 24-25 cu Franta la Cupa Mondiala
Romania a pierdut, 24-25, meciul cu Franta, in ziua a doua a Cupei Mondiale de la Aarhus. Pentru a spera la calificarea in semifinale, tricolorele sunt obligate sa invinga Norvegia.   Vicecampioa
Romania a pierdut, 24-25, meciul cu Franta, in ziua a doua a Cupei Mondiale de la Aarhus. Pentru a spera la calificarea in semifinale, tricolorele sunt obligate sa invinga Norvegia.   Vicecampioanele lumii au inceput foarte prost partida, parand hipnotizate de paradele senzationale ale portarului francez Valerie Nicolas. Nici macar un time-out cerut devreme de antrenorul Gheorghe Tadici nu a reusit sa le trezeasca la realitate, astfel ca Franta s-a desprins usor la 4-0 si 8-3. Fara gol din actiune in primele 12 minute, romancele si-au revenit in partea a doua a reprizei intai, reusind sa egaleze la 9 si la 10, insa la pauza Franta conducea cu 13-10.   RECUPERARE. La reluare, Tadici a trimis-o in extrema stanga pe Ramona Maier, in locul Valentinei Elisei, iar apararea s-a organizat mult mai bine, obligandu-le pe frantuzoaice sa greseasca. Sansa parea sa ne suranda, pentru ca in minutul 51 tabela indica 23-21 pentru noi, insa finalul de meci ne-a fost fatal. In timp ce fetele noastre nu au mai inscris decat un gol, adversarele au facut-o de patru ori, chiar si cu doua jucatoare eliminate. Pentru Romania au marcat: Maier (5), Neagu (3), Bese (3), Nechita (3), Lecusanu (3), Meirosu (2), Vadineanu (2), Elisei (1), Galca (1) si Bradeanu (1). In urma acestui esec, Romania, finalista la editia precedenta, nu mai are decat o sansa sa ocupe unul dintre primele doua locuri in grupa B, care asigura calificarea in semifinale, si anume ca astazi (ora 19:00, in direct la Sport.ro) sa bata Norvegia. vlad.ionescu@jurnalul.ro