Desi cu un meci mai putin disputat, FC Brasov ramane lider detasat in Seria I, in timp ce CS Otopeni, dupa 1-0 la Brasov, cu Forex, a trecut pe pozitia secunda, profitand de pasii gresiti facuti de FC Botosani si de Concordia Chiajna. FC Arges conduce in cla­samentul Seriei a II-a, dupa 3-1 pe Minerul Lupeni, fiind urmata la un punct de CSM Ramnicu-Valcea, 1-0 ieri cu Unirea Alba-Iulia. In schimb, Muresul Deva s-a incurcat pe teren propriu, 0-0 cu CFR Timisoara, si a coborat pe locul 3. Jiul ramane in conti­nuare neinvinsa.   Seria I: FCM Bacau - FCM Campina 0-0, FC Sacele - FC Botosani 0-0, Delta Tulcea - Dunarea Galati 3-0, CSM Focsani - Concordia Chiajna 2-2, Dunarea Giurgiu - Dinamo II Bucuresti 2-2, Forex Brasov - CS Otopeni 0-1, Progresul Bucuresti - Petrolul Ploiesti 1-0. Partidele Inter Gaz Bucuresti - Sportul Studentesc si Prefab Modelu - FC Brasov au fost amanate.   Clasament: 1. FC Brasov 22p, 2. CS Otopeni 17p, 3. FC Botosani 17p.   Seria II. FC Arges - Minerul Lupeni 3-1, FC Bihor - Corvinul Hunedoara 1-0, IS Campia Turzii - Jiul Petrosani 1-1, Gaz Metan Medias - Poli II Timisoara 2-0, Liberty Oradea - FC Caracal 2-0, Muresul Deva - CFR Timisoara 0-0, Drobeta Turnu Severin - FC Targoviste 4-0, CSM Ramnicu-Valcea - Unirea Alba-Iulia 1-0. Meciul FCM Resita - Ariesul Turda a fost amanat.   Clasament: 1. FC Arges 20p, 2. CSM Rm. Valcea 19p. 3. Muresul Deva 18p.   Progresul si Petrolul, egale in derby-ul seriei I In ultimul meci de ieri, Progresul Bucuresti a terminat la egalitate, scor 1-1, in fata Petrolului Ploiesti, o alta echipa care isi anunta intentiile de promovare la inceputul acestui sezon. Gazdele au deschis scorul cu zece minute inainte de pauza prin atacantul Ionut Savu. Dupa pauza s-a jucat pe contre si ambele echipe, dar in special "bancarii", au avut bune ocazii de a marca. Egalitatea s-a restabilit in minutul 76, cand petrolistul Alin Cotan a incris dupa o frumoasa actiune personala, in care a driblat trei adversari. Pe final, tot elevii lui Tavi Grigore au fost mai periculosi, dar Cristi Munteanu nu a mai fost batut. Dupa acest rezultat, Progresul a ramas pe locul 10 in clasamentul Seriei I, cu 10 puncte, in timp ce ploiestenii se mentin pe pozitia a saptea, cu 14 puncte. Alte doua partide din Seria I au fost amanate deorece oaspetii aveau mai multi jucatori la loturile nationale. Inter Gaz - Sportul se va juca la 31 octombrie, iar data la care se va disputa Prefab Modelu - FC Brasov nu a fost inca stabilita.