Chivu a rezistat doar o repriza la Inter din cauza durerilor, Tamas a fost schimbat la Auxerre din cauza unei accidentari, iar Goian este incert inaintea meciului cu Olanda din preliminariile Euro 2008.

Medicul Pompiliu Popescu a devenit mai important decit selectionerul Victor Piturca in ziua reunirii lotului pentru meciul cu Olanda din preliminariile Euro 2008. Previziunile sumbre ale antrenorului nationalei, care spera saptamina trecuta sa nu mai apara probleme de lot pentru ca si asa Portocala mecanica porneste cu prima sansa, au fost confirmate. Din pacate, sfirsitul de saptamina a venit cu noi accidentati printre titularii lui Piturca.

Capitanul nationalei, Cristi Chivu, a fost schimbat la pauza meciului dintre Inter Milano si Napoli (2-1) deoarece a acuzat dureri la spate si la un calcii. Cotidianul „Gazzetta dello Sport" sustine ca antrenorul a decis sa-l schimbe pe Chivu pentru ca nu a dorit sa riste o alta accidentare, insa mai mult ca sigur internationalul de la Inter nu va fi refacut in totalitate pentru meciul cu Olanda. Romanul abia revenise in echipa lui Inter, la meciul cu PSV din Liga Campionilor, pe care nu l-a terminat din cauza unui cartonas rosu incasat in repriza secunda. Chivu a fost folosit pe banda stinga, postul pe care de altfel s-a consacrat, „Il Giornale" notind ca a fost „jupin in defensiva". Cristi Chivu, intr-un interviu acordat SKY Italia, sustine ca are spiritul de luptator in ADN, considerind ca nu s-a sacrificat intrind total nerefacut la Inter. Romanul regreta ca nu a plecat pe usa din fata de la AS Roma. In plus, Chivu declara ca nu vrea sa fie tinut minte ca jucatorul unei nationale care nu a ajuns niciodata la un turneu final.

Gabriel Tamas nu a rezistat insa nici pina la pauza in meciul pierdut de Auxerre cu 0-2 in fata celor de la RC Lens, romanul parasind terenul accidentat in minutul 34. In schimb, Daniel Niculae a evoluat 70 de minute. Goian era asteptat aseara printre titularii Stelei in meciul de la Mioveni, la cererea selectionerului catre „antrenorul" Gigi Becali, pentru a se vedea daca acesta este apt pentru meciul cu Olanda.

Mutu, in schimb, pare sa fie in mare forma, el marcind din nou ieri (Fiorentina - Juventus 1-1). Intr-un interviu acordat in „La Stampa" inaintea meciului disputat de Fiorentina cu Juventus, atacantul roman a declarat ca ar fi jucat la Torino si in Serie B daca antrenor ii era Cesare Prandelli, neuitind sa le multumeasca inca o data controversatilor Luciano si Alessandro Moggi, care l-au luat la Juventus intr-un moment delicat. Mutu a spus ca idolul sau este Hagi „pe care toti romanii il venereaza". Atacantul roman a precizat ca zilele in care era in prim-plan din cauza consumului de cocaina si a sexului au trecut. „Am doi copii, il astept pe al treilea, am cunoscut-o pe Consuelo, m-am reintilnit cu Prandelli", a declarat Mutu, care a admis ca are unele probleme cu controlul nervilor. „Nu sint un sfint. Stagiunea trecuta am primit 13 cartonase galbene. Un record", a spus Mutu, care crede ca Fiorentinei ii lipsesc continuitatea si experienta pentru a cistiga „lo scudetto".

Accidentarile sint de bun augur pentru rebelul George Ogararu, integralist ieri in meciul Ajax-Sparta Rotteradm(2-2), care si-a permis chiar sa faca glume fata de convocarea sa. „Ar trebui ca Romania sa joace mai des cu Olanda, ca sa fiu chemat mai des", a spus fotbalistul de la Ajax, care mai are o singura prezenta la nationala, tot intr-un meci cu Portocala mecanica. Facind un bilant, Dumitru Dragomir a declarat la Sport.ro ca Romania nu are nici o sansa in fata Olandei daca nu se vor reface accidentatii. „Cind te ia dracu, te ia din usa bisericii. Fara Goian si fara Chivu sintem copiii ploii la Constanta. Am avut performanta in fotbal atit timp cit titularii au fost sanatosi", a declarat presedintele LPF. Romania va juca simbata, la Constanta, meciul cu Olanda, miercuri fiind programata urmatoarea partida din preliminariile Euro 2008, in Luxemburg.