Noua Zeelanda si Australia, outAnglia si Franta sunt primele semifinaliste de la Cupa Mondiala. Britanicii au invins in sferturi Australia, scor 12-10, iar "cocosii galici" au eliminat Noua Zeelanda cu 20-8.

Reprezentativa Angliei a dovedit in meciul de la Marsilia, contra Australiei, ca este dependenta de Jonny Wilkinson. Englezul a transformat patru lovituri de pedeapsa, suficiente pentru a asigura victoria Albionului, scor 12-10, in fata unei echipe care a sperat sa-si ia revansa pentru infrangerea suferita acum patru ani, pe teren propriu, in finala Cupei Mondiale. Wilkinson a devenit astfel cel mai bun marcator in istoria competitiei, cu 234 de puncte, reusind sa-l intreaca pe scotianul Gavin Hastings, care avea 227 de puncte.

NEASTEPTAT. In semifinale, Anglia va intalni Franta, care a furnizat marea surpriza a turneului, reusind sa invinga Noua Zeelanda, la Cardiff, cu 20-18. Condusi la pauza cu 13-3, "cocosii" au revenit senzational in repriza secunda, izbutind sa rastoarne rezultatul si cu ajutorul arbitrului englez Barnes, care nu a vazut un "inainte" la eseul inscris de Jauzion in minutul 69. Franta s-a aparat extraordinar, "All Blacks", care in grupe inscrisesera, in medie, cate 11 eseuri pe meci, nereusind sa culce decat de doua ori balonul in terenul de tinta advers. Pentru prima oara in istoria Cupei Mondiale, Noua Zeelanda pleaca acasa inaintea semifinalelor.