Echipa nationala se va reuni astazi, la ora 12:00, la Casa Fotbalului, in vederea meciului cu Olanda, care va avea loc sambata, de la ora 20:15, la Constanta. Chivu si Tamas au acuzat probleme medicale in etapele din Italia si din Franta.

Dupa ce a fost nevoit sa renunte la Contra, Florentin Petre si Alin Stoica, selectionerul Victor Piturca a primit in acest week-end doua vesti ingrijoratoare din Il Calcio si din Ligue 1. Cristian Chivu si Gabriel Tamas s-au accidentat in ultimele jocuri disputate in Italia si in Franta. Cel putin in cazul lui Tamas situatia este destul de complicata, Piturca gandindu-se sa-l inlocuiasca pe jucatorul lui Auxerre cu capitanul Craiovei, Dorel Stoica.

LOVITURI. Folosit pe postul de fundas stanga la Inter in meciul de pe San Siro cu Napoli, capitanul echipei nationale, Cristian Chivu, a parasit terenul dupa primele 45 de minute. Pe finalul reprizei, Chivu a fost faultat dur de catre Paolo Cannavaro, fratele mai celebrului Fabio, italianul facand o alunecare direct pe glezna dreapta a jucatorului nostru. Potrivit cotidianului Gazzetta dello Sport, "Chivu a acuzat dureri mari la spate, dar si la calcai, determinandu-l pe antrenorul Roberto Mancini sa-l menajeze, inlocuindu-l cu brazilianul Maxwell". Capitanul reprezentativei Romaniei a disputat sambata primul meci in Serie A dupa accidentarea la umarul stang suferita pe 12 septembrie, in amicalul pe care tricolorii l-au pierdut, 1-3, in Germania. Titular pentru Auxerre in deplasarea de la Lens, Gabriel Tamas a parasit terenul in minutul 35, fiind suspect de entorsa la genunchiul piciorului stang. In acel minut, la scorul de 1-0 pentru Lens, Aruna Dindane a scapat spre poarta, iar Tamas s-a intins incercand sa-l deposedeze pe Ivorian. Imediat, fundasul a cerut interventia medicului si n-a mai putut continua. Jucatorul roman a avut o zi neagra, el provocand si penalty-ul din minutul 22, din care Pieroni a deschis scorul pentru Lens.

Dorinta lui OgararuFundasul dreapta al Ajaxului, ex-stelistul George Ogararu, a oferit o declaratie ironica, pe site-ul "lancierilor", referitor la convocarea sa pentru meciul cu Olanda. "Intr-o dimineata am fost sunat si intrebat daca ma simt bine. Pana acum singurul meci intertari in care am jucat a fost unul cu Olanda. Ar trebui ca Romania sa joace mai des cu Olanda, ca sa fiu convocat mai des", a spus Ogararu. Fotbalistul se afla doar la a doua selectie, precedenta fiind in meciul Romania - Olanda (0-2), disputat in Giulesti la 24 martie 2005, in preliminariile CM 2006. Atunci Ogararu a fost considerat de Piturca printre principalii vinovati, fiind scos din circuitul echipei nationale. El a mai fost inclus de cateva ori in lotul largit, dar ulterior s-a renuntat la el.