Internationalul roman a luat doua cartonase galbene, fiind eliminat in primul sau meci jucat cu Inter in cea mai importanta competitie europeana.

Cristi Chivu a rezistat ceva mai mult de o repriza in primul sau meci dupa accidentarea suferita in amicalul Germania-Romania, fiind eliminat, dupa doua cartonase galbene, in meciul cistigat, din fericire, de Inter Milano in Liga Campionilor, 2-0 cu PSV Eindhoven. „Gazzetta dello Sport" a scris ca eliminarea romanului a fost un „cadou" pe care Inter l-a facut adversarilor. Site-ul Tutto Mercato Web a fost mai dur, notind ca prestatia lui Chivu nu poate primi decit calificativul „insuficient", dupa ce romanul „a decis" sa plece mai devreme la dusuri. O impresie slaba a lasat si Tiberiu Ghioane la Dinamo Kiev, echipa care a pierdut cu 1-2 pe propriul teren in fata celor de la Sporting Lisabona.

Gafele lui Chivu au fost trecute cu vederea de cele trei puncte obtinute, surpriza serii inregistrindu-se la Lyon, unde Olympique a pierdut cu 0-3 in fata celor de la Glasgow Rangers. Presedintele francezilor, Jean-Michel Aulas, a declarat dupa meci ca, in opinia sa, „calificarea in optimile competitiei este compromisa". „Nu mai putem sa jucam acest meci, dar putem sa schimbam viitorul. Este nevoie de o schimbare radicala, care sa ne permita sa pastram primul loc in campionat", a mai spus Aulas.

Barcelona, cu acelasi Messi in forma, a trecut fara probleme de Stuttgartul lui Marica, iar Manchester United nu a mai avut parte de festivalul de goluri de anul trecut cu AS Roma, dar tot a cistigat cele trei puncte. In schimb, declaratiile lui Cristiano Ronaldo cum ca anul trecut italienii implorau mila de la el la acel 7-1 nu au ramas netaxate. Portughezul a avut nevoie de patru puncte de sutura dupa ce a primit un cot in figura de la Vucinici. Incidentul s-a petrecut cu citeva minute inainte de incheierea partidei, iar Ronaldo a parasit terenul in minutul 85, cu figura plina de singe si cu arcada dreapta sparta. Dupa meci, sir Alex Ferguson a insinuat ca lovitura a fost intentionata.