Romania abia a invins Portugalia cu 14-10, dar urmeaza show-ul cu Noua Zeelanda.

Un meci anost, in care nici macar orgoliul de a fi fost cindva un partener interesant pentru echipele din Turneul celor 5 natiuni nu a motivat echipa Romaniei. In fata a 36.000 de spectatori, la Toulouse, sub conducerea unui arbitru mai mult decit ingaduitor cu greselile ambelor echipe, atit Portugalia, cit si Romania au adeverit predictiile cronicarilor francezi si au realizat cel mai slab meci din actuala editie a Cupei Mondiale.

Prima repriza s-a incheiat cu un avans de 7-0, eseu transformat in favoarea echipei mai slab cotate, Portugalia. Dupa aspectul primelor 40 de minute, scorul a fost corect. Romanii i-au intrecut pe portughezi in erori de manipulare a balonului, in scapari ale acestuia inainte. Minutul 18. Un maul al lusitanilor in 30 de metri fata de buturile romanilor produce o lovitura de pedeapsa pe o intrare din lateral. Se executa in tusa, in cinci metri fata de buturile noastre. Portughezii isi cistiga marginea si Joachin Ferreira trece printre romani ca si cum acestia nu ar fi fost acolo. Transformarea reprezinta reusita si 7-0. Minutul 22. Romanii cistiga o tusa in 40 de metri pe repunerea adversarilor, iar Dumitras incearca un dropgol. Minutul 23. Tudori este placat fara balon, arbitrul Honiss acorda lovitura de pedeapsa, se suteaza in tusa, pe linia de 22 de metri a portughezilor. Tonita cistiga marginea, dar Ratiu scapa balonul inainte si actiunea esueaza. Peste doua minute, maul romanesc in 22-ul advers. Calafeteanu scapa din nou balonul inainte. Minutul 35. Gramada tot in 22, se formeaza un maul care inainteaza, dar se prabuseste, iar arbitrul ne sanctioneaza pentru ca nu s-a eliberat mingea. Minutul 36. Fercu nu placheaza un jucator advers care a prins un balon in 22-ul propriu, dar nu a strigat „Mark!", iar acesta avanseaza 30 de metri. Minutul 38. Cistigam o tusa pe introducerea noastra la 30 de metri de buturile adversarilor si din nou greseala de manipulare a balonului: inainte. Cam asa a decurs repriza intii.

In repriza a doua, intrarea experimentatilor Socol si Tincu a adus parca un plus de respiratie gramezii romane. In minutul 56, Ratiu cistiga o tusa, se formeaza un maul care inainteaza in forta, portughezii gresesc si Horniss acorda o lovitura de pedeapsa in 25 de metri. Dumitras executa, cautind o tusa in cinci metri. Se formeaza o gramada spontana care trece linia terenului de tinta al portughezilor. Dar mingea ne scapa din nou din miini. Arbitrul video nu acorda eseu, decizie corecta. Minutul 63. Doua schimbari inspirate: intra Lucian Sirb, reintra Bogdan Balan, inlocuit temporar de Paulica Ion. Urmare a unei lovituri de pedeapsa acordate Romaniei: se obtine o tusa in 20 de metri. Urmeaza un maul din care se desprinde inspiratul si energicul Marius Tincu si culca balonul in eseu. Transforma Calafeteanu si scorul devine 7-7. In minutul 65, Tonita face un inainte in propriul 22. Cinci minute mai tirziu, Tincu se joaca in gramada la 30 de metri si portughezii primesc corect un cadou: lovitura de pedeapsa. Iar scorul devine 10-7 pentru adversari. Urmeaza trei minute de presiune romaneasca: o tusa in 22-ul portughez produce o succesiune de mauluri care fixeaza de noua ori adversarii, iar Corodeanu reuseste sa culce, in sfirsit, balonul in eseu. 12-10. Dumbrava transforma si scorul devine cel cu care se incheie aceasta partida anosta, 14-10. In minutul 72, acelasi Dumbrava suteaza in bara o lovitura de pedeapsa de la circa 30 de metri. In ultimul minut regulamentar, Tincu patrunde in forta inspre buturi, dar este placat si scapa balonul inainte.

Cam asta a fost filmul meciului pe care l-am putut urmari cu totii. S-au putut lesne observa cascadele de erori de manipulare a balonului, lipsa unei idei tactice in fata unui adversar modest, dar disciplinat, lipsa de dinamica si viteza atacurilor pe treisferturi, ideea fixa a degajarilor in tusa din orice punct al terenului. Ne-am relaxat, avem o victorie. Urmeaza simbata participarea in show-ul Noii Zeelande.