Rapid s-a incurcat pe teren propriu in fata ocupantei locului 16, Gloria Buzau, iar CFR Cluj a profitat si s-a distantat la patru puncte de giulesteni. Unirea Urziceni, FC Vaslui si CFR Cluj au ocupat ieri, pe rand, fotoliul de lider in Liga 1. VASLUI - CRAIOVA. Olte­nii nu-si revin din pasa proasta, ajungand la al saptelea esec con­secu­tiv in campionat. Echipa lui Do­rinel Munteanu a dominat clar par­tida, castigand cu 2-0, prin golurile lui Ljubinkovici (a€™15) si Sabou (a€™23). In urma acestui rezultat, FC Vaslui trecea pe primul loc in clasament, depasind-o la golave­raj pe Unirea Urziceni. De partea cealalta, secretarul general Ovidiu Costesin si directorul executiv Silvian Cristescu si-au prezentat de­misiile dupa aceasta noua infran­gere a Universitatii. RAPID - BUZAU. Intr-o partida disputata fara spectatori, elevii lui Cristiano Bergodi nu au reusit decat o remiza, scor 0-0, in fata Gloriei Buzau. Finalul i-a gasit pe rapidisti protestand la adresa arbitrajului lui Marius Martis, acuzat ca nu a acordat un penalty in minutul 89, in urma unui contact produs in suprafata de pedeapsa intre Mazilu si Dino Eze. "A fost penalty clar la Mazilu, dar arbitrajul nu scuza prestatia jucatorilor mei. Am jucat prost", a declarat dupa meci Bergodi.   CFR - POLI IASI. Clujenii au dominat autoritar, dar nu au re­u­sit decat o victorie la limita, 2-1, in fata echipei antrenate de Ionut Popa. CFR a deschis scorul prin reusita lui Semedo (a€™17), dar s-au vazut egalati la inceputul reprizei secunde, dupa golul lui Naidin (a€™47). Gazdele au preluat din nou conducerea dupa numai trei minute, in urma unei actiuni finalizate de Diddy. Oaspetii au incheiat partida cu un om in minus, Homei fiind eliminat pentru cumul de cartonase galbene.   DINAMO - "U" CLUJ. "Cai­nii" au reusit aseara prima victorie pe teren propriu in acest sezon, 2-1 cu Universitatea Cluj. Elevii lui Walter Zenga au deschis scorul in minutul 41, prin Margaritescu, Adrian Cristea (a€™53) majorand scorul, dupa ce a executat perfect o lovitura libera. In minutul 73, Sabo, scapat din marcaj de Pulhac, a marcat golul de onoare al clujenilor. Dupa acest rezultat, Dinamo a intrecut-o in clasament pe Steaua, cele doua mari rivale avand cate un meci mai putin disputat.