HALTERE. Valeriu Calancea a ocupat locul 4 la categoria 85 kg, la Campionatele Mondiale de la Chiang Mai (Thailanda), cu un total de 367 kg. El s-a clasat pe aceeasi pozitie si la stilul smuls, cu 201 kg, pierzand medalia de bronz la cantar, in fata
HALTERE. Valeriu Calancea a ocupat locul 4 la categoria 85 kg, la Campionatele Mondiale de la Chiang Mai (Thailanda), cu un total de 367 kg. El s-a clasat pe aceeasi pozitie si la stilul smuls, cu 201 kg, pierzand medalia de bronz la cantar, in fata cubanezului Valladares, care a ridicat aceeasi greutate, dar a fost mai usor la cantar. Daca ar fi repetat performanta de la Europenele de la Strasbourg, din primavara, cand a devenit campion continental cu 373 kg, Calancea ar fi cucerit medalia de argint la total.   RUGBY. Intr-un meci contand pentru grupa A a Cupei Mondiale, Anglia, detinatoarea trofeului, a invins Samoa cu scorul de 44-22, asigurandu-si calificarea in sferturile de finala. Eroul meciului a fost Jonny Wilkinson (foto), care a marcat 24 de puncte din trei transformari, doua dropgoluri si patru lovituri de pedeapsa. Englezul a urcat pe locul doi intr-un clasament all-time al punctelor inscrise la Cupa Mondiala (206), inaintea sa aflandu-se doar scotianul Gavin Hastings, cu 227 de puncte. Intr-un alt meci, Argentina a dispus de Namibia cu 63-3, in grupa D, fiind si ea calificata in sferturile de finala ale competitiei.   ATLETISM. In prima zi a Finalei Mondiale IAAF de la Stuttgart, Cristina Casandra s-a clasat pe locul al treilea in proba de 3.000 m obstacole, fiind cronometrata in 9 minute, 36 de secunde si 38 de sutimi. Victoria a revenit kenyencei Eunice Jepkorir, care a fost mai rapida cu o secunda si 35 de sutimi de secunda. Pentru aceasta performanta, Casandra a fost premiata cu 12.000 de dolari.  CANOTAJ. Romania a cu­cerit o medalie de aur, una de ar­gint si una de bronz la CE de la Poznan, care s-au incheiat ieri. Au­rul a fost obtinut in proba femini­na de 8+1, de echipajul alcatuit din Rodica Serban, Viorica Susanu, Simona Musat, Ana Maria Apachi­tei, Aurica Barascu, Ioana Papuc, Georgeta Andrunache, Doina Ignat si Elena Nedelcu. La patru vasle, Ionelia Neacsu, Eniko Barabas, Camelia Lupascu si Roxana Cogianu au luat argintul, iar la dublu rame Adelina Cojocariu si Nicoleta Albu au cucerit bronzul.     UCRAINA. Mijlocasul Tiberiu Ghioane a fost integralist la Dinamo Kiev, in meciul pe care aceasta l-a castigat cu scorul de 4-1, in deplasare, in fata formatiei Tavria Simferopol, in etapa a 10-a a campionatului Ucrainei. El a pasat decisiv la primul gol al formatiei din Kiev, inscris de Milevski in minutul 43. Dinamo se afla pe locul 3 al clasamentului, cu 21 de puncte, fiind precedata de Sahtior Donetk (25 p) si Dnepr Dnepropetrovsk (22 p), ambele avand insa un meci mai putin disputat.   AUTO. Echipajul Titi Aur/Anton Avram a castigat Ra­liul Avram Iancu, penultima etapa a Campionatului National, locurile urmatoare fiind ocupate de Dan Gartofan /Adrian Berghea si Daniel Ungur /Petru Jucan. Liderul clasamentului general, Bogdan Marisca, a abandonat in proba speciala sase, din cauza unor probleme la radiator.   SCOTIA. Cu Marius Niculae titular, Inverness a obtinut prima victorie in campionat, 2-1 cu Hear­ts, pe teren propriu, dar continua sa ramana pe ultimul loc in Scotia, dupa disputarea a 7 etape. Atacantul roman a fost inlocuit in minutul 85 cu Brewster, cel care a in­scris golul victoriei in minutul 90.