Dupa o serie de 14 partide fara infrangere, "tricolorii" au pierdut aseara, la Köln, meciul amical pe care l-au disputat in compania celei mai in forma echipe din Europa.     Au marcat: Odonkor (a€™66), B. Schneider
Dupa o serie de 14 partide fara infrangere, "tricolorii" au pierdut aseara, la Köln, meciul amical pe care l-au disputat in compania celei mai in forma echipe din Europa.     Au marcat: Odonkor (a€™66), B. Schneider (a€™43), Podolski (a€™83) / D. Goian (a€™4) Stadion: "RheinEnergie" Spectatori: 50.000 Arbitri: Nicola Rizzoli 7 - Andrea Stefani 7, Renato Faverani 7 (toti din Italia)   Romania nu a rezistat in fata puternicei echipe a Germaniei decat o repriza, golul lui Goian din debutul partidei dovedindu-se in cele din urma inutil.     DESCATUSATI. Dupa ce Schneider a restabilit egalitatea, in partea secunda Odonkor si Podolski au repus lucrurile pe fagasul normal, panzerele lui Joachim Low razbunand astfel umilinta din Giulesti, din urma cu trei ani, cand "tricolorii" s-au impus cu 5-1. Diferenta de scor ar fi putut fi si mai mare, jucatorii nemti intrecandu-se in ratari. Campion a fost, de departe, atacantul lui FC Köln si favoritul spectatorilor, Patrick Helmes, care a irosit trei ocazii imense, una dintre ele singur cu poarta goala, dupa o minge respinsa in fata de Dani Coman. In minutul 27, la scorul de 1-0 pentru Romania, Marica a scapat singur, singurel cu Hildebrand, insa a fost blocat de portarul advers. Revenit pe terenul din Köln, acolo unde a activat cativa ani, dupa vreme indelungata, Dorinel Munteanu nu a mai avut o prestatie la fel de buna ca in jocurile cu Turcia si Belarus.     ECHIPELE: Germania: Hildebrand 6 - Hilbert 6 (a€™46 Castro 6), M. Friedrich 6, Metzelder 6 (a€™46 A. Friedrich 6), Jansen 6 (a€™46 Rolfes 6) - B. Schneider 7 (a€™59 Odonkor 7), Trochowski 6, Schweinsteiger 7, Hitzperger 6 - Helmes 6, Podolski 7. Antrenor: Joachim Low Romania: D. Coman 6 - P. Marin 5, D. Goian 6 (a€™72 M. Constantin 5), Tamas 5, Rat 5 (a€™75 R. Stefan 5) - Codrea 5 (a€™63 D. Munteanu 5), Chivu 6 (a€™23 Ov. Petre 6) - Nicolita 6, N. Dica 5 (a€™87 Ad. Cristea), Mutu 6 - Marica 6 (a€™73 G. Bucur 5). Antrenor: Victor Piturca     Chivu a iesit accidentat     Capitanul reprezentativei noastre, Cristian Chivu, a parasit terenul in minutul 23 al intalnirii din cauza unei accidentari suferite la umarul stang, in urma unui duel cu un adversar. In locul lui Chivu selectionerul Victor Piturca l-a introdus pe Ovidiu Petre, banderola de capitan fiind preluata de Adrian Mutu. Pentru ca accidentarea lui Chivu s-a dovedit mai serioasa decat a parut la prima vedere, staff-ul medical al "tricolorilor" a luat decizia de a-i imobiliza umarul fundasului lui Inter Milano intr-un dispozitiv special, in ajutorul echipei lui Pompiliu Popescu sarind si cativa doctori nemti.     Intelegator     Selectionerul reprezentativei noastre, Victor Piturca, considera ca Romania ar fi putut obtine mai mult din meciul de la Köln. "Nu sunt suparat pentru aceasta infrangere. Am avut la un moment dat jocul in mana, am condus cu 1-0, dar, din pacate, concentrarea nu a durat decat pana prin minutul 35. Golul egalizator a venit dintr-o faza care nu anunta nimic, iar celelalte doua reusite ale nemtilor au aparut in urma unor greseli mari ale noastre. Poate ca e binevenit acest dus rece, chiar daca eu mi-as fi dorit sa ramanem neinvinsi. Ne asteapta insa partide importante, acum am vazut unde suntem si sper sa tragem invatamintele de rigoare din acest esec si sa ne atingem obiectivul", a spus Piturca. Urmatorul meci al Romaniei din preliminariile CE 2008, din Austria si Elvetia, este cel cu Olanda, de la Constanta, la 13 octombrie.