O prima repriza catastrofala, lipsa de experienta si presiunea data de miza partidei au facut ca stejarii Romaniei sa fie coplesiti de mixtura de spaghette pregatita la foc mic de Pierre Berbizier. Italia s-a impus, intr-un final incins, si a d

O prima repriza catastrofala, lipsa de experienta si presiunea data de miza partidei au facut ca stejarii Romaniei sa fie coplesiti de mixtura de spaghette pregatita la foc mic de Pierre Berbizier. Italia s-a impus, intr-un final incins, si a devenit favorita locului trei in grupa. Unul care aduce calificarea, directa, la Cupa Mondiala din Noua Zeelanda.  PLAT. Cu riscul de a deveni antipatic, criticand o reprezentativa care face eforturi disperate sa iasa din anonimatul in care a intrat de vreo 15 ani, spun ca, fara indoiala, Italia a castigat pentru ca Romania i-a facut cadou aceasta victorie. Chiar daca echipa multinationala pregatita de Berbizier a facut un progres fantastic in aceasta disciplina, Romania avea cateva argumente pentru a obtine victoria: ascendentul moral dat de victoria reputata in ultima confruntare inter-tari ( 25-24), dorinta de afirmare a tinerilor din echipa pregatita de Robert Antonin si, nu in ultimul rand, prima de 300 de mii de euro promisa de FRR pentru ocuparea locului trei. Cu toate acestea am facut un meci plat, fara prea mult orizont. Doar pe startul reprizei secunde am aratat ca putem sa punem probleme. Dealtfel, atunci am si revenit, de la 0-8 la 12-8. Atat. Presiunea asupra terenului advers a scazut, capitanul Sorin Socol a tipat la arbitru si le-a facut cadou italienilor un o lovitura de penalizare, gramada a fost prabusita intentionat de mai multe ori, fapt ce a dus la penalizarea Romaniei cu un eseu, pasele au curs gresit cu nemiluita iar tactica s-a dus pe apa sambetei. In urma greselilor personale, rugbystii romani au facut cadou adversarului nu mai putin de 14 puncte. Iar o echipa care a reusit sa invinga Scotia si Tara Galilor in Turneul celor Sase Natiuni nu putea sa refuze invitatia de a invinge. Ramanem doar cu infrangerea si sentimentul ca actuala generatie poate mai mult decat o victorie in fata Portugaliei, una asteptata si normala. Imediat dupa conferinta de presa de dupa meci, reprezentativa Romaniei a revenit in cantonamentul de la Agen pentru a pregati duelul programat pe 18 septembrie, cu Scotia.  DECLARATII ATITUDINE. "Experienta in plus i-a facut pe italieni sa castige meciul din aceasta seara. Noi suntem multumiti ca am facut maximum posibil, ne-am luptat pana la final pentru un rezultat mare. Diferenta a facut-o insa experienta in plus a unei echipe care joaca an de an in Turneul celor 6 Natiuni, in timp ce noi jucam cu Rusia, Spania sau Ucraina. Am fost la fel de bine pregatiti fizic sau tehnic; ne-a lipsit atat de putin sa castigam. Trebuie sa stim sa digeram infrangerea si sa incercam ceva interesant in Scotia. Cred ca se poate" - Sorin Socol, capitan Romania. PACAT, PACAT, PACAT. "Comportarea noastra a fost buna, i-am felicitat pe jucatori in vestiar dupa meci. Cred ca am castigat mult la capitolul aparare dar in atac am facut multe greseli. La pauza le-am spus sa acopere mai bine terenul si sa pastreze posesia. In prima repriza am avut 7 baloane pierdute din momente fixe sau din joc deschis. In repriza secunda a fost mult mai bine, nu am pierdut baloane. Pacat de acea greseala din primele minute cand am luat eseu. La ultima faza de atac a noastra, daca Iulian Dumitras putea sa accelereze ar fi fost eseu. Iulian insa schipoata de la o accidentare suferita in urma cu cateva minute. Sunt increzator ca in Scotia putem face un meci bun" - Robert Antonin, manager Romania REVASA. "Era important sa castigam acest meci. L-am castigat cu dificultate. As dori sa-i laud pe romani, care ne-au pus multe probleme, dar si pe jucatorii mei care, la patru zile de la meciul cu Noua Zeelanda, au gasit resursele necesare pentru a castiga. In ultimul meci impotriva Romaniei am inregistrat o infrangere, asa ca trebuia sa castigam. Avem timp sa ne gandim la urmatorul meci", Perre Berbizier, manager Italia.    Statistica: Eseuri: Italia 2 (din care unul de penalizare) - Romania 2 Transformari: Italia 1 - Romania 1 Lovituri de pedeapsa transformate: Italia 4 (din 5 incercate) - Romania 2 (din 5 incercate) Pocentaj de reusita la placaje: Italia 95,5% - Romania 86,5% Posesia balonului: Italia 52% - Romania 48% Greseli de manuire a balonului: Italia 6 - Romania 11 Lovituri de pedeapsa primite: Italia 8 - Romania 16  Clasamentul grupei C : 1. Noua Zeelanda : 5 pct 2. Scotia: 5 pct 3. Italia: 4 pct (un meci in plus) 4. Romania: 1 pct* 5. Portugalia: 0 pct *punct bonus defensiv pentru infrangere la o diferenta mai mica de 7 puncte