Reprezentativa de polo a Romaniei a invins ieri puternica selectionata a Rusiei, medaliata cu bronz la JO 2004, cu 11-7, si se mentine in batalia europeana de la Bratislava pentru biletul olimpic. Din pacate, in cel de-al doilea meci din grupa, "tricolorii" pregatiti de Hagiu si Angelescu au capotat in fata Germaniei, cu 7-10, la capatul unei partide tensionate, in care C. Radu si Iosep au cedat nervos la o decizie ilara a arbitrului polonez Korizna si au fost eliminati pentru proteste, fiind si suspendati pentru meciul de ieri cu Rusia.
Lupta pentru sefia Grupei A a intrecerilor din turneul preolimpic de la Bratislava a fost transata luni seara de arbitrul Korizna, care a reusit sa rupa echilibrul dintre Romania si Germania, eliminandu-i pe cei mai valorosi poloisti romani, C. Radu si Iosep, intr-un moment delicat al jocului, in minutul 18. Scorul era 5-4 pentru nemti, iar C. Radu a egalat din superioritate. Numai ca polonezul a anulat golul, spre stupefactia centrului nostru, care a ridicat mainile din apa intrebator. Imediat, Korizna l-a eliminat cu drept de inlocuire, pentru ca, doua secunde mai tarziu, sa-l elimine si pe Iosep, care, enervat la culme de decizie, a cerut explicatii. Si cum, din pacate, arbitrul e suveran chiar si atunci cand greseste, Romania a fost nevoita sa joace 14 minute fara cei doi "piloni" de baza, inlesnind drumul Germaniei spre spre sefia grupei. Si cum ghinionul s-a lipit total de noi in ultimele doua reprize, R. Georgescu ratand doua oportunitati de a mentine echipa noastra in joc - la 6-7 si 7-8, finalul partidei a adus victoria Germaniei, in vreme ce echipa noastra realiza ca Iosep si C. Radu urmau sa nu joace in meciul cu Rusia. Au marcat - C. Radu 2 goluri, Negrean, Dunca, Edi Andrei, Kadar si Busila cate un gol. Puternic motivati de nedreptatea de luni seara, poloistii romani au demonstrat ieri ca sunt o familie unita si ca jocul de echipa nu sta numai in valori individuale. Astfel, desi jucau numai in 11 impotriva bronzului olimpic, "tricolorii" au realizat o demonstratie de forta si au umilit Rusia, cu 11-7 (pe reprize 4-0, 2-2, 2-1, 3-4) la capatul unei intalniri in care invingatoarea n-a fost deloc sub semnul intrebarii. Cu Negrean in rol de principal marcator, golgeterul Ligii Nationale aratand o maturitate de invidiat la numai 19 ani, cu Busila si Kadar "pilonii" unei aparari excelent coordonate de Dinu Robert, care a inchis poarta in momente cheie, Romania a castigat o batalie importanta si va juca, mai mult ca sigur, in semifinalele turneului din Slovacia. Au marcat - Negrean - 3 goluri, R. Georgescu si G. Georgescu cate 2 goluri, Dunca, Baidoc si Edi Andrei cate un gol. O mentiune speciala pentru capitanul Edi Andrei, care a jucat din minutul 12 cu arcada sparta si a contribuit alaturi de colegi la un nou succes in fata galonatei echipe a Rusiei.