Bergodi a parasit in tromba stadionul dupa victoria cu Craiova, asemeni lui Lucescu jr. in urma calificarii in grupele Cupei UEFA.

Tehnicianul Razvan Lucescu a plecat cu autobuzul imediat dupa calificarea istorica in grupele Cupei UEFA, iar, la distanta de un an, Cristiano Bergodi a demarat in tromba, la capatul unui nou meci plin de tensiune, cistigat dramatic, 2-0 in fata Universitatii Craiova. „Chiar acum sint la masa cu domnul Bergodi, mincam niste paste. A fost putin nervos si am vrut sa il calmez. I-a trecut, totul e bine acum. A fost putin suparat, sint chestii interne, care tin de echipa, inerente as putea spune. Supararea lui nu are nici o legatura cu transferurile sau cu alte aspecte care tin de conducere. Oricum, nu mai conteaza, important e ca i-a trecut", a declarat patronul giulestenilor la citeva ore dupa partida. Chiar fara transferurile promise de conducere - un stoper si un atacant - Rapid a facut ce se pricepe mai bine, a ratat din toate pozitiile, pina cind brazilianul Cesinha, in minutul 80, a decis meciul cu un artificiu specific tarii de origine. „Diferenta a facut-o un brazilian, cu o executie de exceptie", a fost replica antrenorului oltean Ovidiu Stinga.

Ca de fiecare data, adversitatea dintre cele doua galerii s-a manifestat in forma consacrata. Giulestenii i-au asteptat in fata stadionului pe olteni si au aruncat cu pietre in autocar. Ulterior, craiovenii au continuat conflictul de unii singuri, lovindu-se intre ei pe stadion pina la aparitia jandarmilor. 140 de olteni au ajuns la sectie, sapte au primit amenda, iar unul - dosar penal. Paradoxal, nici un suporter timisorean sau aradean nu a fost retinut, desi fanii celor doua echipe au incins o bataie in toata regula, in spiritul derby-ului vestului. Cistigat de aceasta data de timisoreni, la capatul uneia dintre cele mai spectaculoase partide ale sezonului. Jucatorii lui Uhrin au condus cu 2-0, aradenii au egalat putin dupa pauza, pentru ca Gigel Bucur sa reuseasca, in ultimul minut de joc, hatrickul si victoria timisoreana.