"Tricolorii" au batut de doua ori la Inalta Poarta, in ultimul amical inaintea partidei cu Belarus din preliminariile Euro 2008. Intr-un alt meci, Bulgaria a fost invinsa acasa de Tara Galilor

Nationala lui Piturca si-a consumat antrenamentul de vara dinaintea revenirii in preliminariile Campionatului European de anul viitor, in fata selectionatei Turciei si a doar 5.000 de spectatori. Intr-o partida avind miza cu bataie lunga – ambele nationale sint in carti pentru calificarea la turneul final – oaspetii n-au reusit la Bucuresti mai mult de un gol turcesc. Motiv de regasire intre vechi prieteni – tehnicianul Fatih Terim, dupa ce i-a luat apararea lui Hagi in conflictul cu Gigi Becali, a fost vizitat de Gica Popescu si de fratii Becali – partida amicala de la stadionul National din Complexul „Lia Manoliu" a fost luata cit se poate de in serios de „tricolori". Cu toate acestea, turcii au acceptat dominarea romanilor pentru a-si trece in cont cele mai importante ocazii ale primei reprize. Arda a prins un sut extraordinar de la peste 20 de metri, care s-a oprit exact in bara portii lui Lobont, dupa mult timp ramas fara replica. Era doar minutul 5, iar, cu putin inainte de incheierea primei jumatati de ora, Petre Marin s-a dovedit providential la lovitura de cap a lui Tunal, venita in urma unui corner.

Dupa pauza, romanii au mai adaugat o victorie la triumfurile istorice in fata Turciei. Fara infringere de peste 40 de ani in meciurile directe, „tricolorii" si-au eficientizat dominarea din prima repriza in partea secunda, cind Dica si Mutu (foto) le-au dat incredere „tricolorilor" pentru partida contra Belarusului, de pe 8 septembrie. Mai intii, in minutul 62, Marica l-a depasit in dribling pe Toraman, a centrat in careu, iar atacantul stelist a indeplinit o simpla finalitate. Opt minute mai tirziu, virful Fiorentinei a fructificat simplu o faza geniala semnata de veteranul Dorinel Munteanu si continuata de Marica. La 39 de ani, antrenorul-jucator de la FC Vaslui a devenit, cu ocazia partidei contra turcilor, cel mai virstnic fotbalist care a jucat in nationala. Precedentul record ii apartinea lui Bogdan Stelea, care a evoluat ultima data sub tricolor cind nici nu implinise 38 de ani.

Chiar daca n-au fost cit frunza si iarba, suporterii turci au avut ocazia sa-si demonstreze fanatismul pe „Lia Manoliu". La jumatatea primei reprize, fanii veniti sa-i incurajeze pe oaspeti au intrat in conflict, fiind nevoie de interventia jandarmilor. Motivul – arhicunoscut in Romania. Fanii s-au certat din cauza rivalitatii dintre formatiile Galatasaray si Fenerbahce.

Intr-o alta partida, Bulgaria a pierdut surprinzator, 0-1 cu Tara Galilor, dar rezultatul este neconcludent, gazdele ratind cit pentru zece meciuri.