Guvernul a decis, in sedinta de ieri, ca alegerile pentru Parlamentul European sa fie organizate la 25 noiembrie, au declarat pentru Mediafax surse ministeriale.Premierul Calin Popescu Tariceanu a discutat, luni, cu reprezentantii partidelor parlamen
Guvernul a decis, in sedinta de ieri, ca alegerile pentru Parlamentul European sa fie organizate la 25 noiembrie, au declarat pentru Mediafax surse ministeriale.Premierul Calin Popescu Tariceanu a discutat, luni, cu reprezentantii partidelor parlamentare asupra datei de organizare a euroalegerilor, propunerile prezentate fiind ca acest scrutin sa aiba loc la finele lunii noiembrie sau inceputul lunii decembrie. De la intalnire au lipsit reprezentantii PD. Organizarea alegerilor pentru Parlamentul European reprezinta o reluare a procesului electoral initiat in primavara, pentru care au fost deja parcurse o serie de etape, a declarat, luni premierul Calin Popescu Tariceanu, aratand ca nu are cunostinta de vreun partid care sa nu fi indeplinit procedurile."Noi nu facem decat sa reluam procesul electoral. Sunt o serie de proceduri considerate a fi deja parcurse si vom continua cu acestea. Nu stiu sa fie cineva care sa nu fi indeplinit procedurile. Eu stiu ca partidele si-au indeplinit procedurile si si-au depus listele in baza carora au putut sa intre in acest proces. N-am aflat sa fie partide care sa se fi infiintat intre timp, partide noi", a raspuns Tariceanu unei intrebari a presei pe aceasta tema.Guvernul a adoptat, la jumatatea lunii martie, o ordonanta de urgenta prin care alegerile pentru Parlamentul European, programate initial la 13 mai, au fost amanate.


Despre autor:

Curierul National

Sursa: Curierul National


Abonează-te pe


Te-ar putea interesa si:

In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.