Daca galatenii pot invoca drept scuza faptul ca au evoluat in deplasare contra unei echipe ceva mai bine cotate si fara a beneficia de aportul celor mai valorosi jucatori, arogantii de la Cluj nu pot ingaima nici o justificare, acestia pierzand pe
Daca galatenii pot invoca drept scuza faptul ca au evoluat in deplasare contra unei echipe ceva mai bine cotate si fara a beneficia de aportul celor mai valorosi jucatori, arogantii de la Cluj nu pot ingaima nici o justificare, acestia pierzand pe propriul teren in fata unei formatii care nici macar pentru Cipru nu este reprezentativa. Astfel se probeaza faptul ca acumularea de puncte in clasamentul UEFA, gratie careia s-au deschis perspective incurajatoare si pentru neispravitii fotbalului romanesc, este o sabie cu doua taisuri, dovedindu-se, iata, o buna oportunitate de a ne umple de ridicol.
Cei de la Cluj spuneau pana de curand ca se pregatesc sa intre in istorie si chiar a reusit acest lucru, insa in istoria fotbalului cipriot. Dezastrul parea sa se intrevada din aroganta afisata de conducatorii gruparii ardelene, care declarau ca returul din Cipru va fi o simpla excursie, o vacanta, pentru elevii lui Andone, antrenor despre care aceiasi indivizi ziceau ca este un bun cunoscator al fotbalului din insula cu pricina, intrucat antrenase ceva vreme pe acolo.
Ceferistii penibilului cuplu Paszkany-Muresan au practicat un joc tembel, previzibili si psihopat, neizbutind sa se apropie de poarta oaspetilor decat dupa jumatatea primei reprize, iar atunci fara a crea mari emotii. Intre timp cirpriotii amenintau din ce in ce mai periculos poarta lui Stancioiu, izbutind sa deschida scorul cu putin inaintea pauzei, pentru ca in primul sfert de ora de dupa reluare sa mai inscrie de doua, aducand scorul la un aproape neverosimil 0-3. Astimp, mercenarii de la Cluj se complaceau in stradanii capii de a initia actiuni ofensive, creandu-si cateva ocazii mai acatarii, insa zadarnicite cu toate datorita, unor imprecizii inexplicabile pentru acest nivel si pretentii. Golul asa-zis de onoare al romanilor avea sa pice cu 20 de minute inainte de final, cand Trica a transformat o lovitura de la 11 metri acordata de arbitrul elvetian Bertolini dupa un fault in careu asupra argentinianului Fabbiani, insa reusita ginerelui lui Ilie Balaci n-a fost urmata de asteptatul iures disperat al gazdelor, ci de acelasi joc talamb, care nu putea duce la nimic concludent. La final, Andone parea de o jovialitate vecina cu cinismul, blamand ineficienta atacantilor si gafele fundasilor, afirmand ca sansele de calificare sunt destul de reduse. De cealalta parte, tehnicianul celor de la Anorthosis, fostul mare fotbalist Ketbaia, ii ironiza crunt pe stabii de la CFR Cluj, afirmand ca-i asteapta pe romani in Cipru, insa numai pentru vacanta, deoarece sansele acestora de a accede mai departe sunt doar teoretice. (Constantin DINU)
Otelul, de doi bani speranta
Galatenii au pierdut de o maniera stranie la Sofia. A jucat dezinvolt, chiar a dominat prima parte a intalnirii, insa a primit gol din partea unei echipe care a stat la cutie si a lovit cand le era lumea mai draga elevilor lui Grigoras, scorul final dandu-le romanilor sanse infime de calificare. Golul din minutul 74 al lui Semeghin, lovitura libera impecabil executata de la 22 de metri, a readus sperante, fiindca era 1-2, insa ultimele minute au adus o nebunie inimaginabila. Mai intai Bertrand a trimis peste la un corner. Bulgarii au facut 3-1 intr-o faza in care au tras de trei ori la poarta, apoi Otelul a pus mingea la centru si a incheiat faza cu o ratare monumentala, Kim trimitand pe langa, din trei metri, singur cu poarta goala!
Dar asta nu a fost totul: Ratnikov a trecut si el pe langa golul de 3-2, dupa un sut deviat milimetric pe langa poarta, apoi, un minut mai tarziu, Jula s-a trezit si el singur cu goal-keeper-ul bulgar, dar a trimis, din sase metri, in piciorul acestuia! Grigoras a incheiat o deplasare inceputa prost, cu o revenire pe aeroport la o jumatate de ora dupa decolare, cu Sarghi suferind o comotie cerebrala care a necesitat transportarea sa la spital, si cu Paraschiv cusut pe marginea terenului dupa ce si-a spart arcada. Otelul mizeaza pe revenirile lui Szekely si Jelev, ambii suspendati pentru meciul de aseara, pentru a invinge cu 2-0 la Galati, peste doua saptamani, insa va fi extrem de dificil. (Bogdan GHEORGHE)
CFR CLUJ - ANORTHOSIS FAMAGUSTA 1-3 (0-1)
Au marcat: Trica 70p / Zlogar 42, Boaventura 49, Sosin 60
Stadion: "Constantin Radulescu"; spectatori: 8000.
CFR Cluj: Stancioiu - Tony (71 Manuel Jose), Cadu, Sandberg, Panin (46 Fredy) - Leao (55 Fabbiani), G. Muresan - Semedo, Trica, Culio - Didy. Antrenor: Ioan Andone.
ANORTHOSIS: Beqaj - Poursaitidis, Katsavakis, Constantinou, Ntikumana (66 Loumpoutis) - Zlogar, Panagi - Dejanov (61 Loureiro), Fabinho (77 Belici), Boaventura - Sosin. Antrenor: Timur Ketbaia.
Cartonase galbene: Leao (32), Trica (51), Fredy (89) / Poursaitidis (86), Beqaj (90A5).
Au arbitrat: Carlo Bertolini - Raffael Zeder, Stefan Buhlmann (toti din Elvetia).
Returul se va disputa pe 30 august la Larnaca.
LOKOMOTIV SOFIA - OTELUL GALATI 3-1 (1-0)
Au marcat: DAVCEV (19), BALDOVALIEV (62), DJILAS (84) / SEMEGHIN (74)
Stadion: "Bulgarska Armia"; spectatori: 5000.
LOKOMOTIV: Golubovici - Markov, Varbanov, Savic - Dobrev, Koilov (70 Ivanov), Oracev, Karadjinov - Davcev (90 Zlatinski), Antunovic (81 Djilas), Baldovaliev. Antrenor: Stefan Grozdanov
OTELUL: Gribauskas - Gado, Sarghi (69 Bertrand), Nogo, Semeghin - Labukas (55 Carja), Giurgiu, Paraschiv, Kim - Silviu Ilie (56 Ratnikov), E. Jula. Antrenor: Petre Grigoras.
Cartonase galbene: Dobrev (21) /Semeghin (29).
Au arbitrat: Jouni Hyytia - Esa Vehvilainen, Teijo Kotinurmi - toti din Finlanda.
Returul se va disputa pe 30 august la Galati.
COMENTARIU LIVE simultan - doua meciuri in turul al doilea preliminar al Cupei UEFA
Lokomotiv Sofia - Otelul Galati 3- 1 si CFR Cluj - Anorthosis Famagusta 1- 3
CFR - Anorthosis: s-a terminat partida, scor final 1-3 * S-a terminat si intalnirea de la Sofia, Lokomotiv - Otelul 3-1
min. 88 Incredibil: Jula trimite din patru metri in portar!
min. 87 Inca o mare sansa pentru Otelul: Ratnikov a trimis din marginea careului putin pe langa poarta
min. 86 Ocazie mare Otelul: Gado singur cu portarul, trage slab
min. 85 Ocazie imensa pentru Otelul: Kim a trimis pe langa poarta goala din trei metri!
min. 84 Gol Lokomotiv, Jilas a trimis cu capul in poarta din sapte metri dupa un atac prelungit al bulgarilor
min. 80 Ocazie mare Otelul: Betrand reia putin peste poarta o centrare a lui Semeghin
min. 78 Paraschiv a revenit pe teren, reusind o centrare foarte buna, de care nu a profitat Jula
min. 76 galatenii il au pe margine si pe capitanul Paraschiv, care este cusut dupa ce si-a spart arcada
Semeghin a transformat superb o lovitura libera de la 20 de metri
min. 74 GOL OTELUL
min. 72 Sarghi este urcat in Salvare si dus la spital dupa ciocnirea tare de mai devreme
min. 70 fundasul galatenilor si-a revenit pe margine, dar a fost inlocuit cu Bertrand
min 67 Sarghi s-a accidentat grav, probabil comotie cerebrala, dupa o ciocnire violenta cu Golubovici, portarul gazdelor
CFR - Anorthosis minultul 70, 1-3, a marcat Trica, din penalty, dupa un fault asupra argentinianului Fabbiani
min. 61 2-0 pentru Lokomotiv
CFR - Anorthosis: 0-3! In minutul 59, polonezul Sosin, scapat singur cu Stancioiu, a inscris simplu, cu un sut in dreapta acestuiamin. 51 galatenii incep partea a doua in atac, dar bulgarii au cateva contre foarte periculoase, nefinalizate insa
CFR - Anorthosis: Boaventura a trimis mingea in poarta Clujului din careu, dupa o balbaiala a fundasilor lui Andone
min. 47 Karadjinov a avut o mare ocazie, sut de la 14 metri pe langa poarta
A inceput repriza a doua si la Sofia
CFR - Anorthosis: 0-2, a marcat Boaventoura
CFR - Anorthosis: a inceput repriza a doua
S-a terminat prima repriza si la Sofia, la pauza Lokomotiv conduce cu 1-0 pe Otelul
CFR - Anorthosis: s-a terminat prima repriza, oaspetii conduc surprinzator cu 1-0
min 40 Doncev trage putin peste poarta de la 16 metri, dupa un contraatac periculos al bulgarilor
CFR - Anorthosis: minutul 42 0-1. Zlogar reia din sase metri o centrare buna de pe partea stanga, balonul loveste bara si intra in poarta lui Stancioiu
min. 39 Otelul domina din nou, dar bulgarii se apara organizat si incearca sa loveasca pe contraatac
min. 30 ocazie mare Lokomotiv: Dafcev suteaza din lovitura libera de la 25 de metri in transversala
CFR - Anorthosis: in mintul 32, Leao, de la CFR, a primit cartonas galben
min. 23 mare ocazie pentru Otelul: Nogo a reluat cu capul putin pe langa poarta o lovitura libera a lui Semeghin
min. 21 Cartonas galben Doncev, de la Lokomotiv
CFR - Anorthosis: in minutul 21, cipriotii au o mare ocazie, sutul lui Dejanov fiind scos de la viclu de Stancioiu
Dafcev i-a incurcat pe Nogo si pe Sarghi si a sutat de la 12 metri
min. 19 1-0 pentru Lokomotiv Sofia
min. 17 ocazie mare pentru Lokomotiv, Baldovaliev trage pe langa poarta dintr-o pozitie foarte buna
min 16 Karadjinov suteaza de la 20 de metri, peste poarta Otelului
CFR - Anorthosis: in primul sfert de ora, cipriotii au surprins printr-o asezare extrem de agresiva, care nu a permis clujenilor sa aiba vreo actiune notabila de atac
min. 9 Giurgiu si Jula combina frumos la marginea careului, primul suteaza, dar portarul bulgar retine
min. 8 Jula suteaza din vole de la marginea careului, mult peste poarta
min. 7 Otelul domina destul de autoritar debutul de meci de la Sofia, fara a-si crea insa vreo ocazie mare
Meciul de la Cluj, CFR evolueaza cu Stancioiu - Tony, Sandberg, Cadu, Panin - Culio, Trica, Muresan, Leao - Semedo, Didy
Otelul incepe de la Sofia in formula: Gribauskas - Gado, Nogo, Sarghi, Semeghin - Kim, Giurgiu, Paraschiv, Labukas - Jula, Silviu Ilie.