Trupa lui Gica Hagi si-a continuat si in Belarus, cu modesta echipa Bate, evolutiile neconvingatoare din acest debut de sezon. Steaua a inceput modest, iar asta i-a incurajat pe tinerii, dar naivii jucatori bielorusi, care s-au avantat fara complexe spre poarta lui Zapata, fara a avea vreo ocazie prea mare. Cu Croitoru impiedicat, cu Neaga si Dica izolati printre fundasii centrali adversi, cu Plesan singurul care a mai incercat cate ceva, ros-albastrii au fost destul de palizi in prima repriza. Arbitrul Trefoloni a a condus de o maniera cel putin ciudata, dand gazdelor mai mult decat traditionalul pe la noi cinci la suta, aici intrand si cele doua lovituri libere destul de usor acordate din care au iesit golurile gazdelor.
Steaua a mai sters din impresia modesta in repriza a doua si pana spre final, cand a dominat autoritar, a avut ocazii si a facut si spectacol, dar a luat in in ultimele secunde si a ratat posibilitatea sa incheie al cincilea meci consecutiv din acest sezon cu o victorie.
Neaga l-a deranjat pe Fedorovici prima data in minutul 9, cu un sut la coltul lung, scos de bielorus, apoi Dica a marcat cu capul, faza neclara la care asistenta Cristina Cini a semnalizat ofsaid. La poarta cealalta, bielorusii si-au batut joc de cateva lovituri libere pe care Trefoloni le-a acordat cu larghete, Dica l-a mai pus o data in dificultate pe Fedorovici, cu o lovitura de cap bine plasata, apoi a venit golul lui Radkov, dupa o gafa in lant a apararii Stelei. Pana la pauza, Bate a pus o presiune aproape incredibila, avand inca doua faze fixe si doua cornere, dar ros-albastrii au reusit sa intre la cabine condusi doar cu un gol. Partea a doua a fost mult mai buna, mai ales dupa iesirea lui Croitoru. Goian a intors meciul cu o noua lovitura de cap salvatoare, Dica a transformat impecabil o lovitura libera de la 21 de metri, a mai avut si Banel o bara, dar finalul a fost stricat de o noua lipsa de concentrare in defensiva. La final, Hagi a admis ca prima repriza nu a fost la nivelul asteptarilor, dar le-a crescut actiunile si celor de la Bate. "In presa s-a vorbit mult ca suntem deja calificati, dar noi am stiut tot timpul ca vom intalni o echipa redutabila. Nu ne-am regasit in prima repriza, a fost mai bine in a doua, iar daca nu primeam acel gol, puteam spune ca ne-am atins obiectivul", a comentat "Regele". Patronul Gigi Becali, ramas la Bucuresti, a fost suparat si el pe ultimul gol incasat de ros-albastri. "Jocul a scartait, dar nu putem sa spunem ca Bate Borisov a fost peste Steaua. Ar fi fost bine sa ramana 2-1, ca nu mai aveam nici o emotie. Sunt putin suparat ca am avut ghinionul asta sa luam gol in ultimele secunde. Acasa trebuie sa dam un gol neaparat, sa nu avem emotii la sfarsit, sa mai luam vreun gol din lovitura libera", a comentat seful Stelei.
BATE BORISOV - STEAUA 2-2 (1-0)
Au marcat: RADKOV (40), BLIZNIUK (90A2) / GOIAN (57), DICA (84)
Stadion: "Municipal"; spectatori: 5000.
BATE: Fedorovici - Kazantev, Radkov, Filipenko, Hagus - P. Platonov (83 Sivakov), Lihtarovici (54 Krivet), Ermakovici (67 Javnercik), Stasevici - Blizniuk, D. Platonov. Antrenor: Igor Kriusenko.
STEAUA: Zapata - Golanski, D. Goian, Rada (59 Lovin), P. Marin - Nicolita (75 Zaharia), Radoi, Plesan, Croitoru (55 Bicfalvi) - N. Dica, Neaga. Antrenor: Gheorghe Hagi.
Cartonase galbene: Hagus (6) / Radoi (28), Plesan (55), Golanski (86).
Au arbitrat: Matteo Simone Trefoloni - Luca Maggiani, Cristina Cini (toti in Italia).