Villalta, un milion de euro!     Antrenorul lui Dinamo, Mircea Rednic , sustine ca internationalul peruan Miguel Villalta va veni aproape sigur la gruparea din Stefan cel Mare, dar oficialii lui Sporting Cristal
    Villalta, un milion de euro!     Antrenorul lui Dinamo, Mircea Rednic , sustine ca internationalul peruan Miguel Villalta va veni aproape sigur la gruparea din Stefan cel Mare, dar oficialii lui Sporting Cristal il contrazic pe tehnician. "Nu cred ca Dinamo sa aiba vreo sansa sa-l transfere pe Villalta. Posibil doar daca suma va fi astronomica. Pretul va fi stabilit de presedinte, dar, oricum, nu va fi unul mai mic de un milion de euro", a declarat directorul sportiv al lui Sporting, Diego Rebagliati.      Copos: - "Rapid a renuntat definitiv la Herea"     Principalul finantator al Rapidului, George Copos, nu mai este interesat de achizitionarea lui Ovidiu Herea. "Din punctul meu de vedere, am renuntat definitiv la Herea. Asta e clar! Ce spun altii nu ma intereseaza", a declarat Copos.      "U" cluj - rapid 1-2 - A decis un autogol
Giulestenii au obtinut a doua victorie in deplasare, 2-1 cu "U" Cluj, apropiind-se de sferele inalte ale clasamentului. Gazdele au punctat primele prin Jovanovic (a€™8), Grigorie a restabilit egalitatea (a€™32), insa autogolul lui Cordos (a€™54) a oferit cele 3 puncte oaspetilor. Meciul s-a aflat la un pas de a nu se juca, din cauza unei ploi torentiale, startul fiind decalat cu 20 de minute.         POLO. Echipa Romaniei a ocupat pozitia a sasea la Superfinala Ligii Mondiale de la Berlin, fiind invinsa in meciul pentru locurile 5-6 de reprezentativa SUA, scor 6-9. Dupa un inceput dezastruos, americanii castigand prima repriza cu 6-1, tricolorii au echilibrat jocul, insa au pacatuit la finalizare, dovedindu-se neinspirati in situatiile de om in plus. Centrul Cosmin Radu a fost din nou cel mai bun jucator al echipei, el reusind trei goluri, celelalte fiind inscrise de Andrei, Baidoc si Iosep. De notat ca in faza grupelor Romania invinsese SUA cu 11-10.       ITALIA. Adrian Mutu a marcat ambele goluri ale Fiorentinei in meciul amical cu Viareggio, castigat cu scorul de 2-0. Mutu a ratat un penalty in minutul 31, dupa care a inscris de doua ori pana la pauza, fiind inlocuit in minutul 74. "Fiorentina, sub zodia lui Adrian Mutu", a titrat cotidianul Il Tirreno.       SPANIA. In prima mansa a Supercupei Spaniei, FC Sevilla a invins, pe teren propriu, cu 1-0, pe Real Madrid. Unicul gol al partidei a fost marcat de Luis Fabiano, in minutul 28, din penalty. Returul se va disputa sambata viitoare, la Madrid.       ECHIPA NATIONALA. Prezent la meciul Poli Timisoara - Pandurii Targu-Jiu, scor 3-1, fundasul echipei spaniole Getafe, Cosmin Contra, a declarat ca va fi indisponibil intre doua si trei saptamani, confirmand ca ar putea rata meciul echipei nationale cu Turcia, care va avea loc la 22 august. Contra a suferit o leziune la ligamentul lateral intern in cantonamentul din Olanda al echipei sale si va incepe recuperarea saptamana viitoare.       SCOTIA. Marius Niculae a debutat in campionat pentru Iverness, insa echipa sa a fost invinsa, in deplasare, cu scorul de 2-1, de Motherwell. El a fost inlocuit in minutul 79, toate cele trei goluri fiins inscrise dupa ce el a iesit de pe teren.       OLANDA. Ajax Amsterdam a castigat pentru a treia oara consecutiv Supercupa Olandei, trofeu care poarta numele legendarului Johann Cruyff, dupa ce a invins cu scorul de 1-0 pe PSV Eindhoven. Desi era incert din cauza unor probleme medicale, fundasul George Ogararu a fost titular la Ajax, dar a fost inlocuit in minutul 25, dupa ce a suferit o leziune la tendonul genunchiului. Celalalt roman al echipei din Amsterdam, Nicolae Mitea, nu a fost folosit.       INTER. Campioana Italiei, cu romanul Cristian Chivu in teren din minutul 46, a sustinut un meci amical in Olanda, cu AZ Alkmaar, pe care l-a pierdut cu scorul de 4-2. Inaintea meciului s-a pastrat un minut de reculegere in memoria managerului interist Guido Susini, care a decedat sambata, iar fotbalistii milanezi au purtat banderole negre.       UCRAINA. Echipa lui Mircea Lucescu, Sahtior Donetk, a dispus cu 2-1 de Vorskla Poltava, iar Dinamo Kiev, formatia mijlocasului Tiberiu Ghioane, a invins in deplasare pe Metalurg Zaporoje, ambele meciuri contand pentru etapa a 5-a a campionatului Ucrainei. In clasament conduce Dnepr Dnepropetrovsk cu 15 puncte, urmata de Sahtior cu 13 puncte. Dinamo Kiev ocupa locul 11, cu 6 puncte.   Â Liga I, etapa 3     Vineri Mioveni - Vaslui 2-2 I. Baicu (a€™62), Lupascu (a€™63) / Ljubinkovici (a€™17, a€™74) Ceahlaul - Dinamo 0-3 Cl. Niculescu (a€™33), Danciulescu (a€™57), Ad. Cristea (a€™74) Sambata Otelul - Urziceni 3-2 Gado (a€™1), Jelev (a€™27), Szekely (a€™88) / Danalache (a€™3), Bilasco (a€™76) Bistrita - UTA 2-1 Frasinescu (a€™32), Coroian (a€™76) / Edson (a€™56) Poli Timisoara - Pandurii 3-1 G. Bucur (a€™8, a€™48), I. Ganea (a€™42) / I. Iordache (a€™13 - pen.) Steaua - Poli Iasi 1-0 Bicfalvi (a€™79) Ieri Buzau - Farul Arbitri: M. Martis - Ad. Vidan, D. Rosu "U" Cluj - Rapid Arbitri: Ad. Comanescu - Irina Mart, St. Slabu "U" Craiova - CFR Cluj Arbitri: A. Deaconu - M. Savaniu, D. Demetrescu Meciurile s-au disputat dupa inchiderea editiei.      Clasament     1. Steaua 4-1 9p 2. Poli Siinta Timisoara 8-4 7p 3. Dinamo 5-3 6p 4. FC Vaslui 6-4 5p 5. Gloria Bistrita 6-5 5p 6. Rapid 4-3 4p 7. CFR Cluj 3-2 4p 8. Unirea Urziceni 7-7 4p 9. UTA 4-4 4p 10. Pandurii 3-4 4p 11. "U" Craiova 5-2 3p 12. Ceahlaul 5-5 3p 13. Otelul 3-4 3p 14. Poli Iasi 3-5 3p 15. "U" Cluj 3-4 1p 16. Dacia Mioveni 3-5 1p 17. Gloria Buzau 1-6 0p 18. Farul 0-5 0p