Startul campionatului a adus, chiar din prima etapa, gafe mari de arbitraj. "Incalzirea" s-a facut vineri seara, in Moldova. Primul meci, primul scandal: FC Vaslui - UTA, scor 2-2. Gazdele deschid scorul in minutul 45, prin Ljubinkovic, dupa o pasa cu capul a lui Temwanjera. Marcatorul era insa "putin" in ofsaid, pozitie nesemnalizata de asistentul Bogdan Velicu. "Sunt, pentru prima data, foarte nemultumit de arbitraj. Ce a facut tusierul la primul gol este ceva incalificabil. De altfel, sub aceste auspicii s-a desfasurat intreg meciul", a declarat Nicolae Bara, patronul aradenilor. "N-a fost nici un ofsaid, gol corect!", a clamat Adrian Porumboiu, finantatorul vasluienilor.
A urmat, tot vineri, dar mai spre noapte, al doilea meci: Steaua - Ceahlaul, scor 2-1. Centralul Sevastian Coltescu a inventat, la semnalizarea asistentului Catalin Savu, un penalty pentru Steaua (L. Goian l-a jenat pe Nicolita in afara careului!). Acelasi Coltescu il scapase de cartonas pe Cernea, la penalty-ul, corect, al nemtenilor (portarul stelist a fost avertizat insa in minutul 36; daca primea macar galben la faultul de penalty asupra lui Rusmir ar fi fost eliminat!). "Mi-am dorit un altfel de joc, dar alti factori decat cei fotbalistici au intervenit la un moment dat, pentru a dirija probabil un rezultat. Regret ca toate cluburile si-au dat acordul sa mareasca baremurile arbitrilor, deoarece cred ca arbitrajul nostru este bolnav si nu se mai poate insanatosi. Coltescu nu i-a acordat cartonas rosu lui Cernea, la faultul in careu, nu a vazut ca o pasare a trecut in zbor si l-a lovit pe Iordache in cap, A fost un arbitraj slab, iar deciziile majore in nici un caz nu ne-au avantajat. La 1-0, sa dai penalty este o decizie hotaratoare! Nu stiu daca a fost fault, dar faza clar a fost in afara careului", a spus Hizo. Acesta a mentionat ca, la pauza, Coltescu si Savu au venit sa-si ceara scuze, pentru ca au acordat gresit penalty-ul pentru Steaua. Boss-ul nemtenilor, Gheorghe Stefan, a fost mult mai dur. "Coltescu este arbitrul lui Gigi Becali! Voi cere excluderea acestuia din arbitraj. Oricum, daca mai este delegat la meciurile Ceahlaului, scot echipa din campionat!", a spus "Pinalti".
Augustus-Fecioru-Szabo - tripleta neagra
Sambata, a doua zi de fotbal. Meciul: Dacia Mioveni - Rapid, scor 1-2. La 0-0, D. Coman prinde o minge in afara careului, dar asistentul Cornel Fecioru nu semnalizeaza nimic. Coman degajeaza, Bozovic centreaza si Mazilu inscrie cu capul. Numai ca, la minge sarise si Buga, aflat in ofsaid clar, nesemnalizat de celalalt asistent, Gera Szabo! Ceva mai tarziu, la 1-1, a intrat in rol si centralul Augustus Constantin (foto). Costescu a fost jenat in careu de Maftei, a cazut si a fost eliminat, primind al doilea "galben", pentru simulare (pe primul il primise corect, in prima repriza, tot pentru simulare). Imaginile televizate arata ca atacantul Daciei a fost impiedicat evident de Maftei! Ce-i drept, nu se impunea penalty, dar in nici un caz nu a fost simulare! "Consider ca am fost dezavantajati flagrant de arbitri: ofsaid la primul gol, hent la Coman la marginea careului si eliminare nejustificata a lui Costescu! Este posibil sa facem memoriu deoarece se poate considera ca a fost viciere clara de rezultat", a spus Florin Marin, antrenorul Daciei. (MIG)