Scuze de la Steaua
FC Steaua a dat publicitatii un comunicat in care prezinta scuze tuturor persoanelor care au asistat la incidentul petrecut in minutul noua al meciului amical cu Charleroi, scor 1-1, cand un spectator a patruns pe teren si a incercat sa-l loveasca pe portarul belgian Bertrand Laquait. "FC Steaua doreste sa ceara scuze tuturor spectatorilor si telespectatorilor care au asistat la incident, precizand ca gestul de inconstienta al persoanei care a fost deja identificata n-a putut umbri prezentarea echipei si meciul amical ce a urmat. Regreta faptul ca acest lucru s-a petrecut tocmai pe Stadionul <<Steaua>>, dar face apel la intelegerea intregii suflari steliste pentru ca astfel de gesturi sa nu mai aiba loc", se arata in comunicatul publicat pe site-ul oficial al gruparii din Ghencea. In comunicatul semnat de presedintele CA, Valeriu Argaseala, se subliniaza nevoia de modernizare a sistemului de securitate de pe stadioane si se arata ca la stadionul Steaua va fi introdus un sistem de ticketing, acces si monitorizare complet computerizat. (MIG)
Zaglebie a castigat Supercupa Poloniei
Adversara Stelei in turul II preliminar al Ligii Campionilor a castigat Supercupa Poloniei dupa ce a invins duminica seara, cu 1-0, pe Belchatow. Unicul gol al intalnirii a fost inscris in minutul 25, de Golinski, cu un sut de la 17 metri, dupa un contraatac rapid. Antrenorul Czeslaw Michniewicz a trimis in teren urmatoarea echipa: Vaclavik - G. Bartczak, Stasiak, Arboleda, Tiago - Rui Miguel (58 Lobodzinski), M. Bartczak, Iwanski, Golinski (76 Pietron) - Wlodarczyk, Nunes (46 Chalbinski). Meciul tur dintre Steaua si Zaglebie va avea loc pe 31 iulie, la Lubin, iar returul este programat o saptamana mai tarziu, la Bucuresti. (MIG)